Novinky

Gone Beyond/Mumbles - A Duet for Space and Time

Gone Beyond jsou specifickými tvůrci: proaktivně se vystavují a reaktivně dovolují velmi intenzivní styk, dopřávají si kýčovité drobení i hloubkové hudební komplikace. Je přitažlivě zajímavé prolnout funky a disharmonické hamondky, ale jakmile vyprchá první nadšení z dobrodružství, začne pátraní po smyslu, které nemusí dojít konce. Je v tom hodně Bonoba, hodně Cinematic Orchestra, hodně digitálních samplů a taky hodně zbytečného patosu.

Gone Beyond vstupují za určité hranice kombinatoriky a nebojí se o pověst. Dramatizace znění se pro ně stala výzvou, kterou nedokážou opustit a pracují na ni s využitím veškerých možných prostředků. Důvodem může být mj. přemrštěná touha o integraci mezních prvků nebo naopak poctivá snaha o plné zachycení fantaskních rovin. Nicméně děje se tak v subkategorii jazzu a stále melodických linkách. Takže jak to zní v praxi? Až sprosté r´n´b beaty obmotávají jazzovými šlahouny, na které věší elektroniku, mutační hlášení, erotický saxofon nebo chill-outové standardizované hitky. Dohromady se sesumírovala zvláštní změť nápadů, která drží, ale jako každá mozaika, má spoustu viditelných a rušivých spojů. Někomu bude připadat odpudivá až absurdní, někomu jako konečně trefné zobrazení.

Celé album k poslechu zde:

Podobně sví jsou Mumbles. Jejich nejpříznačnější znak je zároveň jejich největším nepřítelem. Zahloubení do jádra motivu je ale v konečném důsledku tak či tak obdivuhodné. Moderní a svěží fúzi ve skladbě Time is Running Out žene dopředu hlučný, drum´n´bassový motor a druhý singl Space Between Worlds je pak syntetizátorskou sondou s filmově bohatou aranží. S kolegy z první půle se v tomto směru Mumbles ideálně doplňují a netradiční interpretační dvojalbum je svou formou nejen účelové, ale i užitečné. Koncepce takových spoluprací by se mohla směle zavést i u větších vydavatelství.

Gone Beyond/Mumbles - A Duet for Time and Space

Oooh! That's Heavy Recordings

6 tracků