Novinky

Pořad Radio 1 On Stage dnes zve na A Winged Victory For The Sullen

Dvojice A Winged Victory For The Sullen je jedním z nejnovějších přírůstků do rodinného alba Erased Tapes. Její fúzování ambientu, post-rockových nálad a postupů vážné hudby na eponymním debutu uhranulo posluchače i kritiku. Autor filmové hudby a klavírista Dustin O'Halloran a hudebník

Adam Wiltzie známý jako polovina skupin Stars of The Lid a Dead Texan se kvůli natáčení desky uchýlili na několik týdnů do opuštěného kostela na východě Berlína a s pomocí klasických nástrojů zde natočili album, které zhudebňuje tíživou melancholii podzimních večerů. Adam Wiltzie desku popisuje jako „vysněnou noční hudbu“ a v kompozicích alba se skvěle prolíná zádumčivá atmosféra Stars of the Lid i tlumený dramatický patos filmových soundtracků, které jsou zase doménou Dustina O'Hallorana (je podepsaný pod hudbou k filmům Americká aféra či Marie Antoinetta).

Svoje křehké klavírní skladby zahrál v Paláci Akropolis také německý skladatel a hudebník Nils Frahm, kterého na pódiu doplnila čelistka Anne Müller. Jeho mlžný klavírní minimalismus vychází z klasiky, vždyť studoval u Nahuma Brodského, žáka Čajkovského, ovlivňuje ho ale i soudobá vážná hudba či ambient.

Nejnovější album Felt (2011) je úžasný experiment s klavírem, jehož zvuk je tlumený přes dusítko. Výsledkem jsou intimní skladby, v nichž jsou mezi tóny slyšet i ty nejniternější pohyby uvnitř klavírní konstrukce. Album figurovalo ve výročních žebříčcích Guardianu nebo Mojo a mezi Frahmovy fanoušky patří i Thom Yorke, který skladbu Ambre zařadil do svého žebříčku zveřejňovaného na webu Radiohead. Frahm má za sebou také nahrávky s čelistkou Anne Müller, která ho doprovodila i v Praze, a nebo aktuální singl s Ólafurem Arnaldsem, s nímž se na pódiu Paláce Akropolis rovněž potkal.

ZÁZNAM VYSTOOUPENÍ NILSE FRAHMA A WINGED VICTORY FOR THE SULLEN RADIO 1 ODVYSÍLÁ V ÚTERÝ 15. LEDNA 2013 VE 22:00 V RÁMCI POŘADU RADIO 1 ON STAGE.

V dalších vydáních pořadu Radio 1 On Stage uslyšíte:
29.1.2013 - M83 (koncert z 4.3.2012, Praha – Lucerna Music Bar)
12.2. 2013 - POPPY ACKROYD + CARLOS CIPA (koncert z 23.11.2012, Praha – Café v lese)