Novinky

Clarinet Factory - Echoes of Colors

Clarinet Factory, jmenovitě Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl a Petr Valášek, jsou velmi specifickým tělesem. Putují netradičními kombinacemi barokní hudby, scénických doprovodů a experimentů. Jednou z jejich unikátních přesmyček byl projekt Eternal Seekers s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou.

Po předloňském albu Out Of Home se čtveřice skladatelů a interpretů opět ponořila do vlastní tvorby a přináší kompilaci vzešlou z původně koncertně praktikovaného repertoáru. Inspirací k Echoes of Colors byla díla a životní příběh Amedea Modiglianiho a jeho souputníka Františka Kupky. Jejich souhra, vyznačující se ostrou znělostí a přitom kyprým zvukem, přivádí posluchače k velmi soustředěné recepční meditaci. Shluky cinkavých zdobení a krasomalebných táhlých dechů vytváří působivý komplet a vyžadují hloubavý náslech.

Náměty některých skladeb se opírají o bluesové melodie, jiné odpovídají klasickým artificiálním postupům, na albu však nejsou voleny čisté formy. Často se děj odehrává v jakýchsi reminiscencích okolního světa, barevnost obrazová se proměňuje v barevnost tónů a vyvolávaných pocitů. Na albu lze najít ambientní, šveholící party klarinetů i těkavé, abstraktní a deformované nástrojové hry.

Rejstřík, s jakým pánové Nýdl, Boura, Pavliš a Valášek pracují, odpovídá rozličnosti témat: Dreaming in the Garden, Birdsong, Clock, Absinth ad. Podobně květnatý je i přístup pátého člena, stálého hosta Alana Vitouše, šamana a multižánrového perkusisty, který vryl skladbám mnoha chrastivými, dunivými a dalšími nástroji ještě dramatičtější rysy. Ryzost, zpěvnost a trilky klarinetů ční nad ruchy okolních přízvuků a vznikají velmi ilustrující aranže. Album Echoes of Colors je mistrnou prací, která bez debat stojí za pozornost.

 

Clarinet Factory - Echoes Of Colors

Aura-Pont 2012

12 skladeb