Novinky

Four Tet - Pink

Hebden aka Four Tet je takřka neustále na scéně. Připomeňme si, že již stihl vydat alba Dialog (1999), Pause (2001), Rounds (2003), Everything Ecstatic (2005), There Is Love in You (2010) a nyní Pink ve stáji Text Records. Jeho stabilní kariéra obsahuje omyly jen v případě zbytečných kolaborací (nutno vzpomenou loňské bezpohlavní výstupy s Caribou), úspěch naopak slaví i jeho kompilace a výběrové prezentace kolegů. Přesto je nové album postaveno na hranu. Four Tet je samozřejmě jakožto producent zvukově znatelně přítomen, ale mění preference, resp. zůstal rozkročen na scestí. Stopy ke šťavnatým albům ze startu kariéry zametá hrubým pohybem k tvrdším beatům a rozpolcenější syntetice. Nemusíte být kovaní, abyste ucítili jeho vehementní touhu po explicitní hravosti, ale kdysi těšivá, hloubavá a komfortní kreace ustupuje vypjatějším kombinacím. Drobné fintičky zůstavají, nostalgie z desek Dialog nebo Rounds ale nenastane.

Jupiters patří k tomu výraznějšímu na desce:

Je možná zcela zbytečné žehrat, že přísně nenásleduje vlastních úspěchů, ale Four Tet vyměnil na Pink i část toho, co bez rizik zabíralo. Nástrojové plnění tracků stále čítá kalimby, marimby, zvonítka a harfy, ale u některých skladeb není jisté, jestli jde o novodobou nápaditost nebo vypjatou touhu kombinovat. Four Tetovu výbojnost nelze stlačit k průměru, kritika je ale nasnadě. Už jen pro nejasnou konstelaci playlistu… U uzamčeného vstupu (track č. 1 nese název Locked) není snadné přijmout omšelé a tak tak znělé vyhrávky, devítiminutová Lion by mohla být šestiminutová („štěkání“ track neudělá), Ocoras je minimalisticky ukotveno v kvalitním technu… kvalitní minimalismus je i v patetickém Peace For Earth na 11 minut, jenže první půle skladby je divně rostlá, i fanoušci Four Teta budou zřejmě tápat.

Poslední skladba na albu, Pinnacles, zřejmě potěší, je zábavně složená a přes svých 8 minut nenudí, nicméně pocit úchvatné dostatečnosti zůstává u Pink přáním. Může se stát, že budeme další album Four Teta očekávat se stejnými obavami jako např. další počin Bibia po nešťastné desce Mind Bokeh. A to zamrzí.

Four Tet - Pink

Text Records 2012

8 tracků