Novinky

MUSIC INFINITY uvádí: THE ALVARET ENSEMBLE (UK/NL/GER) + HAUSCHKA (GER

MUSIC INFINITY uvádí: THE ALVARET ENSEMBLE (UK/NL/GER) + HAUSCHKA (GER)

Palác Akropolis, 14. ledna 2013 v 19,30 hodin

Hosty prvního koncertu ze série Music Infinity v roce 2013 budou mezinárodní improvizační kvartet The Alvaret Ensemble v čele s Gregem Hainesem a německý skladatel a klavírista Hauschka. 14. ledna rozezní Palác Akropolis jejich něžný ambient čerpající postupy z minimalismu, postrocku i komorní vážné hudby.

Generace jazzových, avantgardních i rockových muzikantů vzývaly kolektivní improvizaci jako nejvyšší hudební disciplínu, teď jejího ducha oživuje mezinárodní kvartet The Alvaret Ensemble, který se v roce 2011 utvořil kolem skladatele a klavíristy Grega Hainese. V Británii narozený hudebník debutoval v roce 2006 na norském labelu Miasmah skvěle přijatým albem Slumber Tides, jež propojovalo delikátní minimalismus Arvo Pärta s elektronickým ambientem. Dva roky na to se Haines usadil v Berlíně a kromě vlastních nahrávek vydaných na značkách Preservation či Sonic Pieces se také například podílel na hudbě pro vystoupení moderního tance.

Projekt The Alvaret Ensemble je vyústěním Heinesových snů o hudbě jako produktu živého organismu. Dalšími „orgány“ hudebního těla jsou Jan Kleefstra (hlas, básně) a Romke Kleefstra (kytara a efekty) z holandské improvizační skupiny Piiptsjilling a jejich krajan – perkusionista Sytze Pruiksma. V jejich jemné noční hudbě, jejíž výsadou jsou křehké klavírní melodie a snivá atmosféra, se potkává Hainesův cit pro melodie, akustické vlivy západofríského jazyka, kterým zpívá Jan Kleesfstra s Pruiksmovým unikátním stylem hry na perkuse inspirovaným zvuky přírody.

Debutová eponymní nahrávka The Alvaret Ensemble vychází v prosinci 2012 a kvartet hudebníků ji nahrál na nočních seancích v odsvěceném kostele v berlínské čtvrti Grunewald. Na výsledku se výrazně podepsal také producent Nils Frahm – podzimní host Music Infinity - a další spřátelení hudebníci Iden Reinhart, Peter Broderick nebo Hilary Jeffery (Kilimanjaro Darkjazz Ensemble), kteří podtrhli kolektivní esenci hudby The Alvaret Ensemble. Nový projekt Grega Hainese se v Praze představí poprvé.

Druhé lednové pondělí v Paláci Akropolis na večeru Music Infinity vystoupí i düsseldorfský klavírista, skladatel a hudební dobrodruh Hauschka. Šestačtyřicetiletý hudebník Volker Bertelmann studoval několik let hru na klavír, ale od vážné hudby se jeho zájem v devadesátých letech rozšířil až po hip hop či drum'n'bass (Music A.M.) V novém tisíciletí se oklikou vrátil k akustické hudbě skrze experimenty s preparovanými klavíry, jejichž zvuk modifikuje neobvyklými způsoby, mezi něž patří například přikládání pingpongových míčků či plastových lahví. Svoje skladby vycházející z vážné hudby vydává na značkách Karaoke Kalk, FatCat či Deutsche Grammophon, pro které letos natočil album Silfra s americkou houslistkou Hilary Hahn.

Více informací a ukázky:
www.denovali.com/thealvaretensemble
http://greghaines.wordpress.com
http://hauschka-net.de

www. palacakropolis.cz
Předprodej lístků v sítích TICKETPRO, TICKETPORTAL a TICKETSTREAM a kavárně Paláce Akropolis:
239,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
239,- Kč+ poplatky v předprodejních sítích
299,- Kč na místě

Foto: http://ftp.palacakropolis.cz/propagace/13_01_14_The%20Alvaret%20Ensemble/