Novinky

Lednové EuroConnections: Nindža Yppah veze do Prahy báječný mišmaš

Je to hip hop, rock nebo snad nezávislý písničkářský pop? Žánroví puristé jsou možná z projektu Yppah (čti: jípah) nešťastní, jeho zakladatel Joe Corrales, Jr. si z hudebních škatulek ale rozhodně vrásky nedělá. Na svých třech studiových deskách vydaných na Ninja Tune míchá jednatřicetiletý rodák z Houstonu své oblíbence My Bloody Valentine s hiphopovými beaty a vůbec mu to nepřijde divné. A proč taky, že? Poslední lednovou středu zahraje Yppah v české premiéře v Paláci Akropolis na večeru Euroconnections.

Cesta Joe Corrales k Yppah (je to pozpátku „happy“) je stejně pestrá jako jeho hudba. Začínal coby kytarista a basák v rockových kapelách, o pár let později už ale roztáčel vinyly jako hiphopový a houseový DJ a zakládal turntablistickou skupinu The Truth. Žádný div, že jeho debutová deska You Are Beautiful At All Times zněla jako náladová mashupová koláž, která ale nepotřebovala krást samply z hitů. Novináři Yppah oslavovali jako nástupce DJ Shadowa či Aphexe Twina a písně z desky zazněly ve filmech, seriálech nebo počítačových hrách.

Pro následné turné Corrales sestavil živou kapelu, která zvuk další desky They Know What Ghost Know posunula více k rockové psychedelii.

Aktuální počin Ypahh nazvaný Eighty One (2012) je vzdušná pocta sluncem zalité Kalifornii, kam se Corrales nedávno odstěhoval. Na nahrávce se výrazně podepsala i seattleská zpěvačka Anomie Belle hostující ve čtyřech skladbách. Zpěvačku si pro její výrazný hlas oblíbili Tricky, Bonobo či Gustavo Santaolalla, zakladatel skupiny Bajofondo. S těmi všemi v minulosti Anomie Belle spolupracovala a vystupovala na živých koncertech. V současné době doprovází Anomie koncertně právě projekt Yppah a představí se společně s bubeníkem (Sean Lane) na svém prvním vystoupení v Praze.

Než dojde na slastnou halucinační elektroniku Yppah, zahraje publiku krnovský postfolkový projekt Bratři Orffové, který se vloni po delší pauze vrátil na pódia. Ivánek Gajdoš a Lukáš Novotný ve svém projektu propojují kutilskou elektroniku s intimním folkem a dadaistickými texty a za svůj debut Bingriwingri (2005) sklidili skvělé recenze, nominaci na Anděla, cenu Musicserveru.cz či časopisu Filter. Bratři Orffové v současnosti připravují nové album Šero se blíží.

EuroConnections: YPPAH (US) + Bratři Orffové (CZ)
středa 30. ledna 2013 od 19,30 hodin
Praha - Palác Akropolis 
Předprodej lístků v kavárně Paláce Akropolis,, Ticketpro a Ticketstream
280,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
280,- Kč +poplatky v předprodejích
350,- Kč na místě