Novinky

Dirty Picnic: To, že hrajeme „ejtýs“, není záměr

Ahoj kluci. Většinou to nedělám, ale ve Vašem případě se zeptám, protože se o vás moc nepíše (a když ano, tak o tom, že se o vás moc nepíše). Kdo jste, jak dlouho fungujete a co děláte?

Bob: Jsme kapela z Brna pohybující se na místní DIY scéně, fungující zhruba 3- 4 roky, ale v tomto složení od začátku roku.

Vaše dřívější tvorba mi přijde post-punkovější, temnější a naléhavější, současná produkce se uhladila a syntetizovala díky personálním změnám. Jak tedy probíhal onen přerod a jak byste charakterizovali, v co jste se „přerodili“?

Bob: Když pominu tu nejstarší sestavu, kde ještě nebyl ani Pajináč, tak sme z pětičlenného tělesa zhubli na trio a náš důraz se přesunul z kytar k syntezátorům a to hlavně kvůli zvukovým možnostem. Prostě nás víc bavilo elekro než bigboš. A to, že se snadněji a rychleji pracuje v menším kolektivu, je jasný.
Pajináč: V době, kdy odešel bubeník, byly ještě chvíli tendence zkoušet jiný. To si ale nijak nesedlo. Po odchodu basáka nám bylo jasný, jak je vlastně složitý předávat nově příchozím jakýsi představy o tom, jak Picnic do budoucna cítíme, takže to byla nejlepší příležitost začít si to dělat po svým, „na koleně“. Každej z nás měl svou představu o tom, čím a do jaké míry by chtěl zasahovat do tvorby nových věcí.

Podle toho jsme se zařídili, nakoupili nástroje a začali vlastně ochutnávat nový vzájemný vazby. Myslím, že vlastně pořád děláme to stejný. Vrtáme se v melodii, tématu, harmonii a struktuře, ale s novýma nástrojema to stejně znít nemůže. Umožňují nový přístupy, asociují jiný emoce. V co jsme se koncepčně přerodili, úplně nevím, ještě pořád se to vaří.

Proč jste bubeníka nahradili bicími automaty a ne jiným bubeníkem; bylo to z praktických a skladných důvodů, nebo je v tom něco víc? Zvukově vás to posunulo o pár dekád dozadu, byl to nejspíš váš záměr?

Bob: Mně zvuk automatu baví víc než živý bicí... Všechny ty tleskačky, psychohajtky, bongíčka. To, že se nemusíme tahat s hnusnejma těžkejma škopkama, co maj zvuk jak krabice od bot a vlezem se do osobáku, je jenom bonus navíc. S těma dekádama bych nesouhlasil, současnej zvuk můžeš udělat jak na automatu z devadesátek, tak na živých bicích.
Pajináč: Aha, ten bubeník. Bylo to daný situací. Chtěli jsme hrát, a ne čekat na bubeníka. Taky jsem k bubeníkům vlastně strašně kritickej, takže jsem uvítal, že chtěl Bob pořídit automat. Zároveň si to v rámci novýho nástrojovýho obsazení určitě víc sedí navzájem. Definuje nám to zvuk, i když nejsme konkrétně zaměřený na určitej typ snare nebo kopáku...

Mezi svoje vlivy vyjmenováváte osmdesátkové new wave klasiky jako New Order nebo Talk Talk, ale i současné kapely a projekty (Empire of the Sun, Com Truise), které jsou 80. léty silně ovlivněné. Máte nějakou hudební inspiraci, která se osmdesátek netýká? A proč jste ve své hudbě tolik zaměřili na synthpop a „novovlnný“ zvuk let osmdesátých?

Bob: Za mě bych z těch starejch věcí zmínil asi shoegaze rannejch devadesátek, kapely okolo labelu Wax Trax, Orb, FSOL, Aphex... K těm osumdesátkám bych řekl, že sme se s Pajínáčem asi moc v poslední době flákali po nonstopech s džůboxama a taky v osumdesátkách s Péťou vyrostli, a co nasaješ jako děcko, to v tobě zraje a čeká na svou chvíli. Ale asi proto, když sme pod časovým tlakem čtyř měsíců dávali celej repertoár dokupy,  to šlo tak snadno.
Pajináč: Ty osmdesátky z nás lezou přirozeně, i když jsem si to úplně ze začátku nemyslel. Osobně mě emoce osmdesátkovýho popu ovlivnila ještě v době, kdy jsem neměl vůbec ambici s hudbou cokoliv dělat. Těžko pak vysvětlovat, že mi něco přijde hezký. Určitě se mi nevyhnuly taneční-techno-dancefloorový devadesátky, ale první labely, který jsem začal nějak uceleněji vnímat, byly asi NinjaTune a G Stone.

Taky jsem dost squarepusheroval, poslouchal Plaid a Modeselektor. Pak, když jsem se vracel k taneční, tak určitě start Vitalica, Crystal Castles... V posledních letech jsem si dost jel třeba na Little Dragon. Takže to, že z Picnicu leze ve finále „ejtýs“ není až tak záměr, jako prostě výsledek skládačky nás tří.

A se kterou kapelou byste si nejraději zahráli na jednom pódiu?

Bob: Metronomy, Neon Indian..třeba.
Pajináč: Nevím.

V létě jste vydali EP View Through the Crystal. Jak vzniklo, mastrovali a mixovali jste si ho sami?

Bob: Přesně tak. Všechno sme nahráli u mě doma a Pajináč to míchal u sebe doma. To je samozřejmě jedna z výhod používání automatů a synťáků. Všechno je jednoduší a všechno můžeš rychleji ovlivňovat.

EP je ke stažení na BandCampu za libovolnou cenu. Máte vyhlídnutý label, kterému byste se rádi v budoucnosti upsali, nebo budete dál razit nezávislý přístup?

Bob: Upsání nehrozí, ale spolupráce je vždycky možná. Určitě sou malý labely, který nám sou sympatický, ale asi kdyby sme si měli vybrat, tak by to byli AMdiscs, protože jsme hráli na pár akcích pořádaných AM180 a jsme v přátelský kontaktu se Štepánem Bolfem. Ono to souvisí i se spoluprací v promotérování  kapel, kterým pořádají koncerty v Praze a my třeba v Brně (přesněji ABBA&friends). O tom, že je Creepy v Čechách absolutně top festival, není potřeba mluvit.

Vaše texty jsou duhové, rozpustilé, sci-fi. Jaký přístroj z budoucnosti byste si přáli vlastnit?

Bob: Za teleport prodám duši.
Pajináč: Není to vlastně sci-fi, ale Arabelin prsten mě jako dost vzrušuje.

Linky:

http://dirtypicnic.bandcamp.com/ 

http://bandzone.cz/dirtypicnic

http://www.facebook.com/pages/Dirty-Picnic/132304820129080