Novinky

Moimir Papalescu - Electric Soul

Papalescovy mentální a hudební výboje představují na naší scéně jistou originalitu. Ať už ve spojení s The Nihilist nebo v kapele Magnetic, vždy se jedná o poměrně epické exkurze do světa dravých analogovo-digitálních možností. Nejinak je tomu u Electric Soulu vyšlého pod zprávou X production na sv. Martina. V určitých momentech připomíná Papalescu své vesmírné a Vernerovské záliby, v jiných dohání divokostí zmíněné Nihilisty. Co je příznačné, skladby působí velmi autoritativně.  A to přesto, že užití kláves dohání papá lesku rád na hranici kýče. Opět dosáhl osobitou cestou svého – jeho kombinace odepsaného midi, zašlé moderny a avandgardy vlastně nemůže zestárnout.

Absurdní rozhraní titulů a motivů skladeb, např. Peter Pan a na to navazující Vinna Disco, charakterizují humor alba. U vstupní Sound and Decision si budete připadat jako na hodně obskurním retro večírku, u skladby Japanese Garden jako uprostřed soundtracku k finálnímu levelu pravěkých RPG her (ach, Kyrandia….). K slyšení je i schizofrenie depechovských ponurostí (nejen ve Vienna Disco) nebo oživení balzamovaných příšer kotoučových pásků (v extrémně vtipném tracku Bradbury s heslem: „it has to be déjà vu… in the 21st century“). Album ovšem netěží jen z nekonkrétních připomínek. Kromě fúzních výletů do minulosti vysmekl Papalescu i jeden luxusní „tribute“: ve skladbě Charge Your Battery užil ikonickou skladbu The Robots od Kraftwerk. Nijak daleko ze svých avantgardních vod tedy nevykročil. Proč taky?

Electric Soul podporuje velkorysý bonus: postupně uvolňované singly včetně četných remixů zajímavých spřízněnců. Účastnili se Federsel Krautronica , Kora et le Mechanix, Leon Pard nebo Fertilizer. Papalescu tím ještě víc podpořil svou image homo ludens: práce není nikdy zcela u konce. Většina (re)mixů je silně poslouchatelná a mnohdy klidnější než jádro desky, adekvátně tak poslouží jako rozjezd či naopak odpočinek po hlavním programu. Když čistit hlavu, tak s Papalescem.

Album vychází v exkluzivním obalu od studia ReDesign s fotkami předního českého fotografa Václava Jiráska v limitované edici. A do konce roku je u X production akce: Electric Soul patří mezi tituly se sníženou cenou a množstevními slevami. Více zde.

Moimir Papalescu - Electric Soul

11. 11. 2012

X production

11 tracků + remixy