Novinky

PAF - Olomouc, 6.-9.12. 2012, den první

První hudební obdarování provedl těsně po zahájení festivalu angličan Jonny Fox aka Aches aktuálně žijící v Bratislavě. Jeho mládí se stalo s prvními skladbami velmi překvapivé. Velmi pestré, ostré i tupé, třpytivé i zahuhlané soundy nadhazované v působivě inovativních kombinacích s odkazem na britskou scénu přetékaly střídavě v ruchy a melodie. Impulzivní převalování beatů v nejvíce spodních vrstvách, trocha hlasových samplů, Jonnyho vezpívání a atmosférické vybrnkávání rozšiřovali minimalistickou elektroniku v široký obzor. A převažující práce s modifikátory, mašinkami a ovladači byla poměrně rychlá, Aches se nešetřil. A jeho odklony od čistých elektro rytmů k melodické kytaře definovaly Achesův rozptyl: kromě avíz k post-rocku je tam i jakési post-elektro. Imaginativně rozbíjel hotové smyčkové formy, aby bylo možné pokochat se vznášejícími se fragmenty. A to jak v hudbě, tak ve vizualizaci, která poměrně dramaticky dokreslovala fantazijní roveň vystoupení.

Přečtěte si recenzi desky Glass Lip od Aches

Aches nás natolik zaujal, že jsme se rozhodli požádat o rozhovor (vyjde po autorizaci hudebníka). Je třeba podotknout, že živá verze byla sympaticky vydatnější než nahrávka. Oproti EP Fine Tongue se live verze vinylu Glass lip blíží třeba živému ESKMO.

 

Půlnoc přinesla zajímavé překvapení: film Sulfjana Stevense. Ne, není jen muzikantem, ale také producentem a pozorovatelem. Snímek BQE zachycuje snivou a kolektivní formou „nejhnusnější ulici na světě“. 

Úplný závěr prvního dne hudebního programu festivalu PAF patřil DJ Johaně, Johaně Švarcové z Kazet, Handa Gote atd. Se zástěnkou ze zelenkavě žlutých kamínkových řetízků na kšiltu odhodlaně vládla expresivním playlistem. Škoda jen toho poloprázdného parketu. Podivoval se nad ním i jeden z hostů, New Yorský designér Alex Campaz, tvůrce festivalových triček: ano, bylo to plýtvání extra muziky. Hot Chip, Animal Collective a bůhví jaké libůstky mixovala obdivuhodně zručně. Pokud by někdo váhal, není důvod. Pozvěte ji! 

Photo: PAF official