Novinky

Mono vystoupí v Dobešce

Mono mají jednu výjimečnou vlastnost. Jejich zvuk je sice pevně daný a kapela se v jeho rámci neuchyluje k žádným nečekaným experimentům, i tak ale dokáží Mono vygradovat své mnohaminutové opusy do závratných výšin, z nichž se točí hlava a tají dech.

Od svého vzniku v roce 1999 urazilo tohle japonské kvarteto velký kus cesty, během níž se kapela několikrát zastavila i v Česku. A když už se zdálo, že cesta Mono se bude v poklidu ubírat dávno vytyčeným směrem, přišlo letošní album For My Parents, které s přehledem dosahuje kvalit klíčové desky You Are There a nabízí několik nečekaných dimenzí: nahrávka je více dynamická, dramatická a má daleko větší spád, než na který jsme byli u Mono zvyklí.

Pražský koncert Mono proběhne tentokrát 14. prosince v komorním prostředí divadla Dobeška, předkapelou bude ambientní projekt A Newborn Riot Of Dreams, za nímž se skrývá Jonathan Kroll, kytarista Chokebore.

Hudba Mono je v podstatě nesmírně působivou a osobně pojatou formou komunikace: kapela, která nepoužívá zpěv, se ve svém projevu dotýká posluchačů tak těsně, jako jen málokterá formace podobného žánru. Mono neopisují od druhých – ostatní opisují od nich. Dlouhé a gradující skladby okouzlují něžnými a křehkými tóny, které se vzápětí rozmáchnou do gigantické zvukové exploze, aby se opět zádumčivě ponořily pod hladinu. Kapela, která několikrát spolupracovala se Stevem Albinim (Nirvana, PJ Harvey, Page + Plant, Pixies atd…) se stále posouvá vpřed: pro posluchače „zvenku“ jsou sice tyto změny takřka nepostřehnutelné, fanoušci Mono je ale ocení.

Za pozornost stojí i předkapela. A Newborn Riot Of Dreams už předskakoval Mono na jejich berlínském koncertě, nyní má tato sestava v plánu Prahu. Za projektem se skrývá Jonathan Kroll, kytarista bez nadsázky kultovních Chokebore, který coby A Newborn Riot Of Dreams vrství repetitivní kytarové linky do ambientního podkladu, čímž vzniká hypnotická, minimalistická a přesto čitelná a vlastně „písničková“ hudba. Fanoušci Lichens, Low nebo Stars Of The Lid, zbystřete pozornost! Koncert začíná už v 19.00, lístek stojí 400 Kč.

MONO (JP, Temporary Residence), A NEWBORN RIOT OF DREAMS (USA, Lokal Rekorc)
Pátek 14. prosince 2012
Praha – divadlo Dobeška
start: 19.00, vstup: 400 Kč