Novinky

Kate Nash - Death Proof

Příští rok Kate Nash vydá album Girl Talk. Death Proof je tedy takovým předskokanem očekávané desky. Nash tvrdí, že obě nahrávky půjdou vlastními cestami a že má pořád ráda popové melodie. Aby ne. Její předchozí alba dosáhly slušných prodejů a vynesly jí BRIT Award pro nejlepší sólovou umělkyni za rok 2008. Death Proof ale zavání neumětelským punkem a pózou, která nedává smysl. Co se stalo se zrzavou Kate, která se vztekala nad nevydařenými vztahy? Začala se dívat na filmy Quentina Tarantina (Death Proof se jmenuje jeden z jeho snímků), zhubla a obarvila si vlasy na černo a bílo.

Kate Nash nemá nikdy daleko k emancipační hudbě, která jí jde báječně. Kousavé texty a do letošního roku i výrazné indie-popové melodie, které zůstávaly v hlavě, i když jste vypnuli přehrávač, vytvořily pověst prostořeké a nenucené zpěvačky. Potom se ale něco stalo a Nash vyšla vstříct jákemusi pseudopunku, který jí ale moc nejde a zní spíš jako ochraptělý pokus čtrnáctileté holky o rebelii. Byť na pozadí prosvítají prvky staronashovského popu, pořád je přebíjí nesmyslně přehnané kytary a stylizace Nash do načuřené feministky.

Hlavní singl desky Death Proof se liší od tvorby Kate Nash nejsvérázněji, podobně tak song Under-Estimate the Girl, který letos v červnu předznamenal nový směr, jaký Nash nabrala. Zpěvačka asi zkouší, co její fanoušci vydrží. Taková hra ale může lehce skončit fiaskem. Písničkářek, které si sednou za piano, nebo si vezmou do rukou kytaru, rodí Anglie ročně aspoň tucet – na Nash by se mohlo snadno zapomenout, ať už je její esprit výjimečný jakkoli.

Ovšem i na novém EP se najdou světlé momenty. Fri-End má líbivý rytmus, May Queen je pěkně zvládnutá alternativní písnička, All Day And All of the Night bliká osmdesátými léty. Ale dobré jsou jen části jednotlivých písniček, nejsou dobré jako celek. Skladby z předchozích alb držely pohromadě, nerozpadaly se všelijakými náladami a prapodivnými nápady posbíranými kdoví odkud. Nash tak působí nevyrovnaně a dětinsky. Její přítulný sarkasmus se s novým EP změnil v odtažitý cynismus, nad kterým se lze ale leda tak usmívat.

Sklaním přívržencům nezbývá než doufat, že se Nash opravdu vrátí na Girl Talk se svým původním stylem. Možná pak budou ještě nadšenější, než by byli, jelikož po znechucení EP Death Proof se budou na klasickou Nash těšit jednou tolik. Nash zkusila něco nového a nevyšlo to.

Kate Nash - Death Proof
Have 10p Records, 2012
5 skladeb/17:19