Novinky

San Cisco - San Cisco

Kdo by nesnil o tom, že si v garáži svých rodičů (pokud rodiče garáží disponují) založí kapelu, která dobude svět? San Cisco takový sen určitě měli, když se ještě na střední škole dali dohromady. Čtyřčlenná kapela ze západoaustralského Fremantlu už ale dávno jen nesní, koncem listopadu vydala své debutové dlouhohrající album, které tlačí na pilu přesně tam, kde má, a neotravuje přehnanými aranžemi. San Cisco vědí, že mají přidat v refrénech a ve slokách posluchače nechat odpočinout, jelikož právě jejich refrény člověka seberou ze židle zaručeně.

San Cisco jsou hlavně nenucenní a bez afektu. I když se ve videoklipu k průlomovému singlu Awkward tváří všelijak pozérsky, textem písně probublává upřímnost a suché konstatování situace, jaké to je, když někomu voláte a píšete, jelikož ho chcete, a ono se nic neděje. San Cisco nejsou zrovna lyričtí a je to příjemná změna. K čemu metafory, když se spousta věcí dá říct přímo. Výsledný dojem může být stejný. Navíc se zdržují textařských klišé, což se v dnešní době rychle upečených (a tím nedopočených) singlů mnohým hudebníkům nedaří.

Jméno kapely jasně odkazuje na San Francisco, i když skupina tvrdí, že tomu tak není (říkají, že název hezky zní, proto ho vybrali). San Cisco jsou zlehka načichlí šedesátými léty, kdy „Frisco“ zažívalo svou zlatou éru popu. Skupina skáká z rocku do popu, což jí propůjčuje klasický zvuk, zároveň jí ale nechybí inovátorství. To z ní dělá kapelu, která může dosáhnout nejen univerzální obliby, ale i pevné fanouškovské základny, jelikož její zvuk je jednoduše jiný.

Jinakost San Cisca se projevuje právě v perfektním zvládnutí klasické populární hudby a to se jedná teprve o jejich debutovou desku (pomineme-li dvě přechozí EPs). Mnohé kapely působí, jako by skočily rovnýma nohama doprostřed nahrávání desky a čekaly, co z toho vyjde. San Cisco mají svou nahrávku promyšlenou a dávkují na ní mírné skladby s rockovými peckami, které spojuje příjemně ulítlý hlas frontmana. Vstupují do rytmu podařenými zvukovými kudrlinkami, jako ve skladbě No Friends nebo Lyall. Mají nakročeno ke slibné kariéře, neboť v mnoha momentech nápadně připomínají severoirské Two Door Cinema Club, jejichž obliba roste s každým odehraným koncertem.

San Cisco vypadají, jako by se chystali na vystoupení do školní tělocvičny, přitom nenápadně vzhlížejí k velkému hudebnímu světu. Odkazují na klasickou popkulturu a hudbu šedesátých let (singl Fred Astair je toho nejlepším příkladem). Jejich styl je moderní, nápaditý, občas přitažený za vlasy, ale na jeho pozadí pořád sedí tradiční pop a rock. Ať už si pustíte San Cisco jen tak odpoledne (třeba ke čtení Freemusic.cz), nebo večer na nějaké akci, nezklamou. Sednou jak milovníkům nadčasové popmusic, tak lidem, kteří stále hledají nové a nové kapely.

San Cisco - San Cisco 
Fat Possum Records, 2012
12 skladeb 

 

 

Kdo jsou San Cisco?

San Cisco se na australské hudební scéně nepohybují dlouho. Teprve začátkem roku 2011 vydali své první EP Golden Revolver. Letos v únoru následovalo EP Awkward, stejně se jmenuje singl, jehož video je nejsledovanějším klipem kapely na portálu youtube. Koncertovali zatím hlavně v Austrálii a na Novém Zélandě. Začátkem příštího roku je čeká tour po USA a Kanadě. 23. listopadu vydali první plnohodnotnou desku, kterou pojmenovali po sobě - San Cisco.