Novinky

Začátek prosince bude patřit festivalu NEXT

Festival NEXT během tří dnů nabídne útočiště všem příznivcům elektronické, improvizované či inovativní vážné hudby, avantgardního jazzu, noise nebo experimentálního rocku. Úvod festivalu bude věnován maďarské scéně, která patří ve střední Evropě mezi nejprogresivnější. Ve spolupráci s festivalem Ultrahang pozvali organizátoři čtyři jména, z nichž vyčnívá Balász Pándi. Mladý bubeník se zviditelnil díky spolupráci s výraznými postavami jako Venetian Snares, The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble, ZU a tři roky na turné doprovázel japonského guru noiseové scény Merzbowa.

NEXT 2012 během dalších dnů nabízí pestré zastoupení hudebníků z celého světa. Mezi největší hvězdy patří americká pěvecká diva Shelley Hirsch, která přijde se švýcarským performerem Joke Lanzem, norský ambientní elektronik Espen Sommer Eide (Phonophani) vydávající u renomované značky Rune Grammophone, britský noiser Russell Haswell nebo baskytarista Luc Ex z legendární nizozemské skupiny The Ex.
Domácí hudebníci se objeví v nových projektech po boku zahraničních kolegů. Performer vystupující pod jménem Samčo, brat dážďoviek a saxofonista Alexander Platzner vystoupí druhý festivalový den s americkým kontrabasistou Georgem Cremaschim. Hráč na elektroniku Daniel Kordík zase zahraje v poslední den s britským trombónistom Edem Lucasem.
Nejzásadnější novinkou festivalu je místo konání - dlouholetý prostor na Náměstí SNP vystřídala nová sál A4ky v budově YMCA na Karpatské ulici.

Program festivalu NEXT 2012

06/12/ŠTV 
Isabelle Duthoit (FR) + Franz Hautzinger (AT) + Luc Ex (NL) + Johannes Bauer (D)
Gábor Lázár (HU)
12z (HU)
Ship Arriving Too Late To Save a Drowning Bitch (HU)
Balázs Pándi (HU)
 
07/12/PIA
George Cremaschi + Alexander Platzner + Samčo, brat dážďoviek (USA/SK)
Binmatu (SK)
Espen Sommer Eide (NO) + Pierre Bastien (FR)
Russell Haswell (UK)

08/12/SOB
Daniel Kordík + Ed Lucas (SK/UK)
deepseafishK (AT)
Shelley Hirsch + Joke Lanz (USA/CH)
Thymolphthalein (AUS, INT)