Novinky

PAF bude zároveň přehlídkou experimentální elektronické hudby!

Ne mnoho nehudebních festivalů má výsadu tak konzistentního a odvážného hudebního programu. V případě Přehlídky animovaného filmu zároveň potěší úroveň sofistikace a otevřenosti, kterou dramaturgie již každoročně projevuje. Prim bude hrát i letos jakási nástrojová sekularizace, digitalizace a prezentace netypických aktů či subžánrů jako je drone music, proměny ambientu apod.  

Hned čtvrteční večer započne s velkými jmény: Aches, Angličan usazený v Bratislavě kloubí zvukové artefakty a soundartový přístup s břitkou pulzací i kytarami. V pátek bude pozornost věnována i jednomu z témat festivalu, animaci, hudbě a urbanismu a se svými performancemi vystoupí zástupci zmíněného labelu Raster-Noton: Mark Fell (GB)s projektem Multistability a Metamkine (FR). Oba provází neotřelá, minimalistická a kombinatorická vizualizace, která přechází do obrazové technizační manipulace. Totéž se dá říci o Vladislavovi Delay, který vystoupí v sobotu spolu se slovenskými přísnými Ink Midget, tj. velmi  různorodě elektronickým Adamem Matejem z Bratislavy. Delay zde bude zároveň premiérově odkrývat tajemství čerstvě vydaného cd Kuopio.

Jejich výstup a výstup slovenských Pjoni proběhne v opakovaně vzývané Kapli Božího Těla, která na dubnovém Academia Film Olomouc zvýraznila výstup slovenského kolegy Karaoke Tundra. Pjoni předehrají svůj aktuální debut Cloud No Raisins, načež naváže další slovenský rodák, Stroon, tedy Dalibor Kocián uznávaný především pro angažmá v souborech interpretujících současné skladatele minimal music, v ensemblech Cluster a Veni.  

Pro orientované na zvuk je důležité sledovat celkově sekci Aport Animace a Živá Animace. Nabízí mj. Lov na Boghora, tzn. premiéru nového kusu autorské trojice Rouš-Šmitmajer-Týmal ve spojení s 16mm snímkem, Spectral Scenery  dvojice Lasonick & Kof s reálným a nereálným samplováním a laptopovou prací, nebo video-fragmenty za doprovodu na PAFu již známého experimentátora Georgije Bagdasarova (rozhovor zde). Zvědavost jistě vzbudí i Johana ŠvarcováKazet na postu DJ producenta první večer a popůlnoční, sobotní set Pjoni & Ink Midget. V neděli zakončí festival svým koncertem Over Ocean, ne jinde než v plomouckém legendárním klubu Vertigo. 

Festival probíhá na několika místech v centru Olomouce, akreditace je již spuštěna.

Více informací o jednotlivých sekcích a koncertech na webu festivalu.