Novinky

Zvuky Paříže - prosincové EuroConnections rozezní Kwoon

Kapela existující od roku 2006 má za sebou půl dekády koncertování po celé Evropě a dvě dlouhohrající desky + EP, které chytře převrací na hlavu klišé žánru. Další album vyjde během příštího roku. Jako předkapela zahraje domácí akustické duo Kieslowski, které nedávno pokřtilo své druhé album Na nože.

Kwoon je dítě Sandyho Lavallarta, kterého jednoho dne před šesti lety přestalo bavit skládat hudbu pro reklamy a místo toho si do šuplíku začal psát písně pro dosud neexistující kapelu. Když ji o rok později s kamarády konečně postavil, pojmenovali se čínským slovem označujícím školu bojových umění. Překlad pěkně vystihuje fakt, že Kwoon hrají podle vlastních pravidel v žánru, kde většina muzikantů obvykle jen následuje slavnější vzory. Debutové album Tales and Dreams vydané vlastním nákladem v roce 2006 propojovalo dynamiku tichých a hlučných kytarových pasáží se sofistikovanou elektronikou a vokály a kapele vysloužilo srovnání se Sigur Ros, múm, Explosions in the Sky nebo Godspeed You! Black Emperor.

Jakkoliv debutová deska rozhodně nezapadla, o výraznější průlom Kwoon se postaral hlavně klip k písni I Lived On The Moon. Meditativní animovaná fantazie režiséra Yannicka Puigiho si vysloužila hned několik prestižních cen včetně těch z barcelonské přehlídky Art Futura nebo italského festivalu P.I.A.F.F. K úspěchu krátkého filmu rozhodně přispěla také vrstevnatá atmosférická hudba Kwoon a klip jim otevřel cestu k spoustě nových fanoušků i za hranicemi Francie.

Kompozice z druhé studiové desky When the flowers were singing vydané v prosinci 2009 zavádí kapelu až do hájenství soudobé vážné hudby, v níž smyčcové nástroje přirozeně prorůstají s burácivými kytarami a společnými silami kreslí imaginární světy na pokraji snění. Delikátnější a dospělejší deska se setkala s příznivým ohlasem kritiky a například český server post-rock.cz zvolil ve své výroční anketě Kwoon objevem roku 2009.

Kwoon jsou mistry intimních momentů, ve kterých meditativní čelo flirtuje se ztišenými vokály a delikátními kytarovými plochami a na obzoru se náhle zjeví magický moment epického vyvrcholení, který zaručeně dostane posluchače do kolen. Podobné zážitky si určitě odnesou i návštěvníci jejich koncertu v Paláci Akropolis 6. prosince.

EuroConnections: KWOON (FR) + Kieslowski (Cz)

Čtvrtek 6. prosince 2012 19,30 hodin
Praha - Palác Akropolis  
Předprodej lístků v kavárně Paláce Akropolis,, Ticketpro a Ticketstream
260,- Kč v kavárně Paláce Akropolis
260,- Kč +poplatky v předprodejích
320,- Kč na místě