Novinky

The Future Sound Of London - From Archives vol. 7

The Future Sound Of London jsou velmi tvůrčí. Garry Cobain and Brian Dougans vydali od roku 2008 čtyřdílnou cd ságu Enviroment a mezitím nepřestávají lovit a dopracovávat, co zůstalo ponecháno v průběhu různých natáčení a příprav. Jejich archivy ale nejsou žádným skladem pro nepovedené nahrávky! Celou desku lze pojmout jako plnohodnotné album, jen témata jsou různě rozprostřená…

Každopádně už intro z archivního alba je něčekaně mocné. Posluchače obestoupí, obejme, dává tušit velikost a rozmáchlost následujících skladeb. Triphopový rozjezd, trochu děsivé výjevy, vesmírná rezonance, snímaný zvukový smog, všechno je to na bázi sci-fi ladění, které vlastně přestává být fikcí.

V první půli je deska více napínavá, chvílemi kontemplativní, uprostřed jsou skladby více proudivé a zvukově bohatší (nebo se to aspoň takto zdá). Skutečně sofistikované hudební fantazie se mísí s béčkově hororovými podklady, recese je zde ale pomálu. Předností alba je houževnatost, velká diverzita postřehnutelných fyzicky přítomných materiálů, kovovost a zároveň neuchopitelnost některých fragmentů.

The Future Sound Of London se přelévají ze scény na scénu a jako vždy jsou intenzivně obrazodární. V podstatě si můžete album pustit místo filmu. Ať už si zápletku vysvětlíte jakkoli, práci dramaturga, který snad skutečně vypomáhal producentovi, a práci režiséra, oceníte. A co je báječné, vyhnuli se apokalyptickým přeháňkám. Switzerland nebo War Machines jsou sice dost zlověstné, všechno se odehrává jakoby v novém věku nové post-industriální scenérie, ale neznamená to, že příroda přestala existovat. Na desce pravidelně ozývají ptáci i šum džungle.

Chvílemi se The Future Sound Of London dokonce otáčejí do minulosti: v Old Train je slyšet i tepání kolejí pod lokomotivou, byť již se vsadkou robotické mechanizace. I další skladby, Shifting Sands nebo Heat Distortions procesují jako ve fabrice. O to funkčnější jsou náhlé vteřiny akustické kytary, píšťaly nebo ženského kostelního chorálu ve Walls Of Thought. Konec desky je ve srovnání s rozjezdem prudší. Exchanged je klasický akční, střílecí hit a la Chemical Brothers, Hydro Medusa už je stavěná z poloviny jako dobrý drum´n´bass track. Zvukové výplně většinou připomínají důkladnost techno producentů, jde o jakýsi přesný preparát opětovně zabudovaný do syrové elektroniky bez pevného ukotvení. Jsou ovšem možné i jiné výklady. Důležité je, že se The Future Sound Of London stále odehrávají na Zemi a své vize sdílejí světu.

 

The Future Sound of London - From The Archives vol. 7
Label: Jumpin & Pumpin 2012
16 tracků