Novinky

Erik Truffaz Qartet - El Tiempo de la Revolución

Jeho desky jsou vždy událostí, zůstává na jazzové scéně nezasažen konkurencí a nezastižen senilností. Kouzlo jeho trumpetové hry je nadčasové. A stejně tak deska vyznívá jako výpověď o věcech dávno započatých. Což podporuje i funkový groove. Jeho stupňovité notování s klávesami, molové sjezdy a nekrácené vzdechy trumpetou nebudí v posluchači distanc, který se objevuje u moderních verzí jazzově křížených žánrů, ale naopak porozumění a ochotu bedlivě naslouchat. Taková ta smooth nálada nostalgických a líně přetékajících melodií budí podvědomě rychlé sblížení s deskou. A když dojde třeba ve dvou třetinách Istanbul Tanga, skladby se silným motivem, k probuzení bicích a hammondky křišťálově ostře zaatakují Truffazovu rovnováhu, vzniká na malou chvíli víc než sladěná souhra.

Co je ovšem na aktuální desce smutné, je energie, která významně chybí v mnoha pasážích. Album je unavené. Jako by popisovalo velká procitnutí i malá ospalá rána se stejným nasazením. Album nevyjadřuje nadšení, ani tragédii, je až upjatě umírněné a příkladné. Jako by Trufazzův návrat ke starému kvartetu, s nímž natočil nádherné album The Dawn z roku 1998, byl krokem zpět. Na El Tiempo de la Revolutión je slyšet klidný, neafektovaný mír, který ale neprovází slyšitelná radost z opětovného setkání, ani chuť překonat se. Jako by chyběla motivace prožít své představy trochu jinak. V tomto směru vyčuhuje a situaci zachraňuje jen dlouholetý Truffazův kolega Benoît Corboz, který se nově groovově chopil perfektních klávesových partů. Truffaz má stále má široký rejstřík, ale už jej nestaví na odiv a klidně se spokojí se středoproudou baladou bez chuti, viz Blue Movie. Truffazův nový ženský host, Anna Aaron, bohužel také není z těch, kterou se nedá zaměnit. Oproti kdysi tak fatálním hlasům jako byl Sly Johnson, Imothep, Ed Harcourt nebo Malia, působí Anna Aaron trochu zatuhle.

Kvalitu alba tvoří čistě instrumentální skladby. Zpěv trubky ve skladbě  Un souffle qui passe bude jistě patřit, a to zcela zaslouženě, k novým vrcholným číslům živých vystoupení. A něha vtělená do mistrně jemné Time of Revolution dává znát, že Truffazova imaginace nekončí tam, kde končí některé z nových skladeb. Naopak, míří mnohem výš.

 

Erik Truffaz Qartet - El Tiempo de la Revolución

Label: Blue Note 2012

10 skladeb

 

 

Erik Truffaz – trubka

Marcello Giuliani – baskytara, kontrabas

Marc Erbetta – bicí 
Benoît Corboz – klávesové nástroje