Novinky

Efterklang - Piramida

Nejde přímo o konceptuální múzu, ale skládají s příběhem v pozadí. Letošní album Piramida inspirovala bývalá hornická osada SSSR Pyramiden, dnes poškozené, opuštěné a zraněnými horami obklíčené místo. S Pyramiden na mysli ulehli Efterklang na podušku těžkých, chmurných snů a kuli. Pohádky vynechali. Euforie a lehkost na této desce nedominují.  Piramida ale strhne výbornou postprodukcí, která zařídila velmi intenzivní 3D zvuk, citelně sugestivnější, než na jaký jsme zvyklí. A jsou to stále oni, takže co zůstává, jsou kvalitní kombinace tuby, houslí, píšťal, kláves i xylofónů. Také sborové krátké úsečky v ústretách honosného hlasového projevu a eklektická elektronika dotváří výsledný efekt.

Efterklang natáčeli přímo na místě bývalé osady:

Efterklang zachycují, čím dnes přístavní osada skutečně dýchá. A to doslova: jak je vidět na videu, přímo natáčeli v přístavním mikrosvětě Pyramiden všechno, co šlo. Vítr, racky, molo, ticho i prázdná obydlí. Nehostinnost a magičnost se otiskla do sdělení desky i jejího rázu: Told to Be Fine, Ghost, The Living Layer, Black Summer, Between the Walls – už názvy prozrazují tryznu po neživých a drama jejich tehdejších dnů. Jen snad The Living Layer nebo Dreams Today přináší trochu naděje, zvonivá a chvátající krásna v závoji prachu prokukují a hlásí se sborovou polyfonií ke slovu. Ale Ghost, další případ skvělého plastického nahrání, připomíná těžkosti zasuté uvnitř:„What makes you feel so dark?“ Album naštěstí odlehčuje Casper Clausen, jeho hravý a vlídný hlas původní Pyramiden mění v hudební malbu s úsměvem.

Podívejte se na novinkový klip k uhrančivé Hollow Mountain:

Album je obroušené až nealternativní, velikášské v obrazech, které chce rozprostřít, vynalézavé, nápadité a čarovné. Stále v  romantickém směru s brilantní dynamikou na pomezí upravených vokálů, post-rocku, art elektroniky a ambientních vzorů. Je s podivem, že uctili komorní tišinu Pyramiden s tak obrovskou škálou prostředků. Kolorit života v tónech šeďi a samoty ale přebásnili nesmírně citlivě a věrně. Při posledním Monumentu stačí zavřít oči a ten zapomenutý kout země určitě spatříte. Vždyť album je jím prosycené... „We go to bed, alone“.

Efterklang - Piramida

Label: 4AD 2012

10 tracků