Novinky

Rozsáhlý festival Ars Cameralis opanoval Katowice

Festivalová sezóna v Katowicích létem nekončí. Ars Cameralis doslova prodchne slezskou kulturní scénu a oživí nejen divadla a galerie, ale také méně známé Katovické prostory. Organizační megalomanie je ovšem jen zdánlivá: ctí zásadu autonomních zážitků. Každý den jen jeden koncert, aby mohlo vše adekvátně doznít. Vzhledem k naditému programu je to strategie jistě vhodná. Stejně tak vstřícná je žánrová pestrost.

Festival započal 6.11., v den, kdy skupina Alvik křtila nové album a Gurun Gurun uctili v Ostravě památku Johna Cage. Zahajovací večer patřil v divadelním prostředí Johnu Caleovi, pro mnohé nezapomenutelný ikonický zakladatel Velvet Underground. Další z večerů přivítá Michaela Nymena s kapelou, mezi poslední koncerty patří hvězdám Blockhead a Efterklang. Objeví se také world music, konkrétně „malijské blues“ členů kruhu Tinariwen, netuctový indie produkt Tinderstick nebo zvukově rozostřený, nepodbízivý, ale rozcuchaně šarmantním Thomas Belhom.

Jedním z nejočekávanějších hostů je jistě Ravi Coltrane: jablko, které nepadlo daleko od Alice a Johna Coltraneových, páru, kterému je přisuzován kopernikovský obrat v jazzu. Ani Ravi nepředvádí se svými dechy normální jazz. Umí jen ten mistrovský… To se o něm ví. V ČR ale zůstává naprosto neznámá rozkošnice Ela Orleans, Polka s velkou nadějí v tvorbě i v hlase. Prostinké popěvky tlumené retro kulisami rádiového soft-bigbítu nebo odpočinkového rock´n´rollu jsou bůhví proč nesmírně mazlivé. Dokonce když zvážní a podkresy trochu straší publikum. Bude to zřejmě invenčním vzpomínáním na staré zlaté éry s moderním drinkem v hlavě. Někdy je to hotová duchařina, někdy spíš twist:

Zvláštní pozornost si zaslouží Projekt 777 – během několika měsíců bylo v sedmi různých městech osloveno sedm fotografů a sedm spisovatelů, aby představili a zpracovali sedm vizí současného Slezska. Výstup bude prezentován od 28. 11. v architektonicky ojedinělém Rondu Sztuki.

28.11. se bude prezentovat jeden z klenotů polských labelů: maximálně ambiciózní, kvalitou nepředstižitelné vydavatelství a zároveň platforma Mik Musik přiveze do Katowic deset nebanálních experimentátorů a hudebních progresorů: najít si své favority můžete na mikmusic.org (doporučujeme neminout Jakuba Adamce). Dále přináší Ars Cameralis Hamleta, Pabla Piccasa, noir, zvukové dílny, spoustu polských alternativních novotin a inspirativní besedy.

Bonusově se navíc k odvážné dramaturgii přidala i nízká cena vstupenek – pohybují se už kolem 120 kč za koncertní vystoupení, na většinu z doprovodných akcí je vstup zcela zdarma. Podzimní výlet do Katowic je tedy jasně direktivní tip!

Kompletní program na webu festivalu.

Vstupenky jsou dostupné v síti Ticketportal a Ticketpro.