Novinky

Itch My Hahaha se vrací - a to hned třikrát!

První díl Itch My HaHaHa proběhl v říjnu roku 2004 v klubu Fléda (kde byla klubovka doma až do roku 2011) a od té doby tento večírek představil spoustu hvězd i nových tváří z různých zákoutí elektronické a experimentální hudby. Za všechny jmenujme jména jako jsou Autechre, Fuck Buttons, Clark, DAT Politics nebo Kevin Blechdom.

Po roční pauze a změně místa konání na znovuotevřený prostor Kabinet Múz byl termín dalšího pokračování stanoven na 9. listopadu (Facebook akce) a bonusový showcase, jako dárek pro věrné návštěvníky, proběhne následující večer 10. listopadu. Letošní podzimní „itch hody“ vyvrcholí předvánočním večírkem 21. prosince. Na koho se můžete těšit?

Elektro Guzzi (Rakousko) jsou tři muzikanti – kytarista, bubeník a basák – kteří hrají techno. Bez použití samplerů, laptopů, nebo hudebních programů! Tradiční „analogové“ složení je však nesvádí k písňové formě; trojice se pevně drží klasických struktur techno tracků. Výsledná hudba přirozeně tepe ve (většinou) rovných beatech, osvěžená o prvky dubu, psychedelie či krautrocku.

Veškeré zvuky, které slyšíme, ač se zdají být elektronického původu, vyluzují Elektro Guzzi na své akustické nástroje. V temných a poutavých kompozicích kladou důraz na zvukovou rozmanitost, držíc se však pevně minimalistických forem taneční hudby. Momentálně jedna z nejoriginálnějších rakouských kapel patří k hvězdám evropské klubové scény a pravidelná vystoupení na nejprestižnějších festivalech jako španělský Sónar to pouze potvrzují.

Pražské hyperaktivní duo Insect Elektrika působí už deset let a jejich temný minimal house je pro svou živočišnost čím dál oblíbenější a vydáván labely napříč celou Evropou (Velká Británie, Maďarsko, Nizozemí, Německo, Portugalsko, Itálie). Ve svých vystoupeních se dvěma laptopy a hromadou elektronických nástrojů velmi rádi experimentují. V Brně už jsme je viděli v rámci festivalu NewNew! nebo klubovky Magion.

Kritiky ceněná kapela B4 (Vinyla – album roku 2011 za album Didaktik Nation Legendary Rock) ve své tvorbě namísto taneční hudby vychází z jiného inspiračního prvku Electro Guzzi, krautrocku, a za lano improvizace tahá z tradičnějšího konce. S trochou nadsázky by se dalo říct, že B4 je patrně jediná česká hudební skupina provozující aktivně krautrock.

Studiové nahrávky a živá vystoupení skupiny se značně liší a podobně jako v případech Can nebo Nurse with Wound jsou v podstatě jednolitým proudem divoké improvizace. Stejně jako u britských The Bays se dá v jejich případě říci, že „performance is the product“. Skupina se již před lety rozhodla používat výhradně historické analogové instrumenty, jejich nástrojový park tedy tvoří kromě bicích a baskytary také varhany Vermona, analogové klávesy Korg a Siel, pásková echa a repliky italských kvákadel ze šedesátých let.

Večer otevře DJ V! z kolektivu Oozlum, milovník obskurního italodisca, proto-techna a weird-disco experimentů, jenž hrává s hauntologickou umanutostí precizně vystavěné a zdánlivě jakoby rozvrzané sety. V! patří k selektorům, jejichž eklektický vkus esenciálně souzní s dramaturgickým konceptem Itch My HaHaHa. S kolektivem Oozlum pořádá V! pravidelnou akci Seed.

Noc uzavřou DJ setem rezidenti Myslivec a Tomino z Midi Lidi a Greatest Hits Collective.

O den později proběhne na stejném místě bonusový label-showcase. Vystoupí projekty a DJs, kteří vydávají pod hlavičkou labelu Gergaz (Slovensko) a sdružují umělce ze Slovenska (Karaoke Tundra, Foolk,The Global Optimistic), z Anglie (Mute Speaker) i od nás (Parabot vs. Jablkonosič).

Za Gergaz zahraje brightonský producent Mute Speaker se svým unikátní mixem funku a hip hopu s groovy-dubovými beaty a projekty majitelů labelu: dvojice GLGN a Jimmy Pe neboli The Global Optimistic, kteří svou neurotickou směs polámaných beatů zjemněných například elektronikou a ambientem už hráli například po boku Kryptic Minds nebo Daedeluse.

DJ Jablkonosič (rovněž Gergaz), odkojený na raných a kvalitních podobách londýnského dubstepu a přidružené bass hudby si střihne back2back DJ set s DJParabotem, který si rozumí s inteligentnější podobou d’n'b, ale je schopen zahrát znenadání jakýkoliv žánr, který zrovna nečekáte.

Showcase doplní producent Karaoke Tundra známý především spoluprací s rapperem a hudebníkem Peťom Tázokom. Činorodě remixuje a produkuje temné, experimentální urban beaty pro nejrůznější hudebníky, zejména české a slovenské rappery a také pro spřátelený projekt Foolk, který má v oblibě bublavou basu a atmosférické noční beaty londýnských ulic a v sobotu vystoupí rovněž.

Další díl Itch My Hahaha proběhne těsně před Vánoci, v pátek 21. prosince (Facebook akce). V rámci noci vystoupí například holandský producent Danny Wolfers alias Legowelt, nebo Ventolin