Novinky

V Prádelně Bohnice se bude smlouvat o ceně umění

Umělecké tržitě navazuje na myšlenky alternativních ekonomických modelů jako sharing economy nebo komunitní barter, a ptá se po jejich možnostech a využití v současném umění. Model se odvíjí spíše od pojmu „tržiště“ než od pojmu „trh“. Smlouvání, směňování, důvěrný kontakt mezi kupujícím a prodávajícím i mezi prostorem pro akutální umění Prádelna Bohnice a jeho návštěvníky je tak maximálně důležitý.

Tržiště je určeno každému: široké veřejnosti, ale i kurátorům, umělcům, artsmanagerům či kulturním producentům. Prodej umění by neměl být nedostupnou a nedosažitelnou mlhavou vidinou, právě naopak. Doprovodné programy se pokouší oslovit jak odbornou, tak laickou veřejnost. „Cílem tržiště tak je podpořit studenty vyšších ročníků a absolventy vysokých uměleckých škol, podpořit alternativní formy nákupu, prodeje a směny mladého umění. Vystavující umělci budou své díla prodávat sami, budou moci komunikovat s kupujícími, a prodej i nákup bude postaven na bázi přímého kontaktu a důvěry,“ popisuje kurátorka galerie Zuzana Jakalová. „Díla zde vystavená se pohybují v dostupné cenové hladině, ceny si určují umělci sami na základě použitého materiálu, sil a energie. Prádelna Bohnice si za vystavená díla nebere žádnou provizi, a poplatek za vystavování je dobrovolný,“ dodává kurátorka.

Mezi vystavujícími umělci tak jsou absolventi pražské Akademie výtvarných umění, Fakulty výtvarných umění v Brně, VŠUP ale i z ateliéru interaktivních médií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Kde není umění, tam se nic nezmění

Součástí veletrhu je cyklus diskuzí a uměleckých workshopů s kurátory, vizuálními teoretiky i samotnými umělci pořádaný ve spolupráci s platformou UMA: You Make Art. Během páteční diskuze s názvem Kde není umění, tam se nis nesmění aneb role alternativních a nezávislých výstavních prostor na trhu s umění tak budou diskutovat mimo jiné Petr Hájek z The Chemistry Gallery, Daniela Dutelbaum z Galerie m.odla, Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art+Antiques, Denisa Václavová nebo Lenka Lindaurová. Na sobotu je pak připravena mimo jiné otevřená bartérová zóna, kam mohou od 14 – 16 hodin přijít návštěvníci tržiště smlouvat o cenu uměleckých děl se samotnými umělcemi. „Další možností je, že návštěvníci příjdou smlouvat přímo se svými obrazy, fotografiemi, čímkoliv, co by rádi s vystavujícími umělci vyměnili,“ vysvětluje Jakalová.

Víkendový program pak bude bude patřit sérii 4 workshopů realizovaných platformou UMA: You Make Art. První z nich se bude věnovat tématu Is medium the message? s teoretičkou Zuzanou Jakalovou a umělci Matějem Al Alim a Tomášem Moravcem, další workshop Umělkyně a scéna povede Zuzana Jakalová s Katerínou Morháčovou a Kateřinou Olivovou. V neděli se pak bude diskutovat o prodeji umění a obsahové versus materiální hodnotě umění s Janou Bernartovou, Ginou Vargolskou a Kateřinou Zochovou. Posledním UMA:Dialog bude patřit Tereze Jindrové, Romanovi Štětinovi a Adéle Součkové.

Během Uměleckého tržiště rozezní Prádelnu Bohnice i koncerty – POXXOXO, TEVE a Ježíš táhne na Berlín. Foyer galerie se promění v instantní improvizovanou kavárnu ve spolupráci se spřátelenou Tichou kavárnou, jedinou kavárnou v Praze zaměstnávající neslyšící obsluhu.

O ceně umění můžete smlouvat přímo s autory, setkat se s nimi, diskutovat. Další informace najdete na oficiálním webu.

Prádelna Bohnice je nový multifunkční prostor, který vznikl v budově bývalé prádelny v areálu Psychiatrické léčebny Bohnice. Prostor je zaměřený na aktuální formy vizuálního a živého umění, umožňující konfrontaci názorů a přístupů současných umělců. Cílem výstavního programu a specifických multižánrových projektů je skrze kvalitní obsah přispívat k postupnému otevírání bohnického areálu veřejnosti a upozorňovat na tuto problematiku v rámci širších kontextů. Umělecké tržiště – alternativní veletrh současného umění je tak dalším harničním otevřeným projektem, který galerie pořádá.

Projekt vzniká ve spolupráci o.s. Tolerdance, INI Project, o.s. a Psychiatrické léčebny Bohnice za podpory Hlavního města Praha a Městské části Praha 8.