Novinky

Rusconi - Revolution

Německo-švýcarské trio, Stefan Rusconi (piano, preparace, elektronika), Fabian Gisler (basa) a Claudio Strüby (bicí), je na albu vzniklém z plánovaného jamování ve studiu na hony vzdálené akademickým a škrobeným receptům na moderní jazz. Jsou svobodní, pracují duší, s fantazií a přesto zní poměrně spořádaně. A zaujmou už první, verbovací Tempelhof, nejradostnější skladbou z desky. Povznesený tleskot, pískot a tužené bicí tvoří přívětivý první doušek.

Dále je to ale s Rusconi složitější. Překrásně znivý kontrabas v úvodu druhé Milk hned po začátku doplní uškrcené drkání, tlumený triangl a pozoruhodné šumy a ruchy… Byť je úplně vidím, jak jsou mezi tradičním soustředěním chvílemi kulišácky vysmátí, z desky začíná ještě před půlkou vzrušivě mrazit. Z kolážového, barevného úvodu se jim najednou vyloupne epická melodie a … A jakmile prudce klesne, posluchač klesá s ní, protože tahle energie nepustí. Další, Alice in the Sky, těží z orientálního zvuku hang drum (či jemu příbuzné novoty) a zároveň vazbení či drásavých smyčců na kytaře. Obloha je najednou říše divů a podobně surealisticky se staví zbytek skladby. Vede až apokalyptické atmosféře rozervaných nebes. Zásluhu na tom má bezesporu i kytara hostujícího Fred Frith. Berlin Blues pak předvádí netradiční syntézu. Dvě témata a dvě nálady či školy, to už tu bylo, otočit vzhůru nohama klasický jazz a to nejvíce možné kýčovité blues v minutových výřezech, to chce ale víc než nápad. Oddech skrývá Massage the History Again (mimochodem, Rusconi dává skladbám výborné názvy, důvtipné a proprietární k hudbě), která končí v tanečním tempu a ponouká broukat si. Netradičně míchané doprovodné hlasy zazní také v následující Kaonashi.

Fase Awakening zase připomíná puštěnou vodu, zvuky nádobí, chystání snídaně? Každý v tom uslyší své ráno, ty momenty, kdy se budí z nedosněného zlého snu a reality se množí v nepříjemném toku matoucí tělo. Trochu děsivá, jako z omšelého baru s ne zcela pochopitelným osazenstvem, zdá se být Hits of Sunshine. Do vazeb a tamburín zasahují shůry cimbály, indické loutny a není jisté, co víc. Rusconi ovšem vedou pouť vždy s cílem, iracionálně, ale při plném vědomí, skladby se jim proto nikdy neroztříští, nelze je odmítnout.

Skladby lze stáhnout z internetu za posluchačem určenou cenu. „Name your prize“ tedy dohnalo i jazz.

Po čtyřech albech už nelze hovořit o objevu, ale aktuální album je pro krásu podzimu velkým přínosem a stojí za investici. Ať už jej pojmenovali Revolution proto, že je cítit ve vzduchu, nebo proto, že tak vnímají vlastní tvorbu, nelze nic namítat. Revolution je promyšlené, napínavé, uvolněné, nemá jasný konec a musíte u něj přemýšlet. Revolution je výzva.

Rusconi - Revolution
Qilin Records 2012
8 skladeb