Novinky

Ventolin - Totem

Ti, co ho znají jako třeštícího DJe z éry před Kazetami, by si zřejmě vybavili hlavně blikající vybarvené hranoly, trochu nejasný, poťouchlý módní styl a emeritní patku. Celý Ventolinův projekt byl dlouho zamýšlen pouze jako série živých koncertů, na kterých si na štědře syntetické meta-disco s rave podmanivostí zatančí on i publikum. V roce 2009 se navíc začal intenzivně věnovat KazetámJohanou Švarcovou a sólo potřeby ustoupily do pozadí. Loni ale vyústily v neplánovaný debut, který je hutně osázen alternativními zvuky i nápady. Zahrnuje i minimalistickou, moderní glosu, která je servírována jako součást velmi suverénních tracků.

Tato suverenita vychází hlavně ze zvukového složení: Ventolin nikdy neváhal sáhnout na sebevíc retro vzorky a na atmosféricky konzistentním albu Totem si vypomohl u nás málo užívaným acidem a začátky techna. Nadto zaujme i specifickým přístupem k samotné fyzické tvorbě. Vynechal komputerovou složku, nashromáždil samplery, hardwarové sekvencery a synťáky a finální mix prohnal starým mixpultem Soundcraft z 80. let na analogový pás. Vymanil se tak z roviny novodobého tucání a za pomocí momentek dark-popových, dávných ikon, stvořil materiál nejednoznačné výpovědi. Buď si na něm smlsnete jako na netradiční taneční zábavě, především díky analogovému mixu originálních recordů, nebo se dostanete až k znepokojivým vrstvám mikro-textů a rozostřených lynchovských kulis (viz track Sovy).

 

Mezi šesti novými a čtyřmi přepracovanými skladbami vyniká lyrický výňatek v techno coveru Bobříka Strachu undergroundové legendy Dunaj nebo Totem, který nutně evokuje „kraftwerovský“ Love Song Kazet – i tady se Doubek ocitá uprostřed noci v jakési bděcí tísnivé smyčce. A co do avíz Kazet, titulní singl není výjimkou: odmyslete si půlku kytar, Johančino slovní vnikání nebo upusťte od melodičtějších nápěvů a zahlédnete hranu Doubkovi aktuální práce.

Aby z něj byl úplný Ventolin, je ale ještě třeba připočíst zmiňovaný centrální acid a precizněji šáhlé kombinace. Ty jsou patrné třeba v Ringtone nebo We Are Gypsies. Na konec nahrávky střihl Ventolin veselou juchanou O lásce, snad aby vše na poslední chvíli vlídně odlehčil. Upadnout do trochu jiného stavu vědomí je totiž během poslechu poměrně snadné. Doubek patří ke zkušeným machinátorům a během celé desky bilancuje na hraně kýče, bratrství s Midi Lidi a vlastní zvukové abnormality.

P.S. Ventolin vydal album Totem pod Bumbumsatori také na 33 kusech kazet s papouškem. Rychle mizí, ale lze je rezervovat!

Ventolin - Totem
BumbumSatori 2012
10 tracků