Novinky

Please The Trees, Zpocený Voko - Ostrava, 24.10.2012

Kvalita koncertů Please The Trees je vděčné a velmi často propírané téma. Jejich show a Havelkova kytarově-performativní čísla jsou působivá, důvěryhodná a neomrzela. Mimoto se neustále vyvíjí směr skladeb i moc sdělení - patří k hrstce odhodlaných, kteří nezpohodlněli a nespokojili se s dosavadním. Do nové etapy, po dokonání obměny sestavy, vykročili s požehnáním produkčního hrdiny Jonathana Burnsida a zpátky z natáčení přivezli zvuk, který místní příjemně zaráží.  Deska je ale zároveň klidnější a rozvážnější, takže aktuální koncerty nebyly co do výrazu předvídatelné.

Ukázalo se, že jsou Please The Trees dokonale polohovatelní. Desku natočili jako zásadní poslechovku, s půvabně vyraženými polozastřenými kytarami a prostorem pro sdílení kvalitních textů, zatímco koncerty mají pořád charakter výživné a akční show. Oživit publikum se ale podařilo už předkapele: Zpocený Voko, jak se stará známá ostravská kapela zove, bluesuje v poloze lehce nadsazených glosátorů. Humor ve stylu Mňágy a Žďorp, Sto zvířat nebo Tří sester rozproudil v zalezlém koutě inverzní metropole velmi živou zábavu.

Please The Trees byli zpočátku mírnější, v druhé půlce ale přibývaly skladby ze starých alb a vystoupení citelně gradovalo až k trojitému přídavku. A i když nejste na novou sestavu či na nové písně zvyklí, některé kusy musely zaujmout. Jde z nich cítit autentická a nezjednodušená výpověď, vložili do nich i bez obtloustlých aranží neskutečně mnoho. Nejde jen o singl She Made Love to the Moon, ke kterému se brzy chystá klip. Rozpoznatelných motivů je více: např. úvodní Getting Ready (Havelka zpívá „Getting ready… to be yours… to be crucified“). Klouzavá New Heart pomůže najít se, když bude třeba, z mála hodně vybásnili i v Nobody No One, zvonivé hravé pohádce o budování. Naprosté deprese je ale taky do zásob: nezvykle temné, byť formou unikátní jsou skladby When You Are Lost a SleepNa živo potěšili taky památnými Red Sky, Never notice nebo neohratelnou Wrong Along.

A pokud jsem někdy pochybovala o tom, že v oříznuté formě, bez smyčců a prostě vyvedené budou stále tak jímavé, mýlila jsem se. Nové obsazení s Davidem Babkou, Sváčou Svačinou a Mírou Syrným je sehrané, průbojné a padnoucí. Což neznamená, že byl poslední odchozí, dlouholetý kytarista Zdeněk Kadlec plně nahrazen – jeho předváděcí sehrávky s Havelkou na koncertě chybí. Je to ale také to jediné, co se dalo středečnímu vystoupení vytknout.

(Fotky k článku laskavě poskytl Ladislav Mácha)