Novinky

Swans představí novinku The Seer i v Praze

Obrovský zájem, desítky oslavovaných koncertů, ale hlavně – žádné vyvolávání nostalgií vonících vzpomínek. Posluchače naopak fascinovala plnokrevná bující energie a síla, jež Michaela Giru a jeho suitu žene stále kupředu. A zápal kapely se vůbec nevyčerpal. Swans pokračují s novým, snad ještě povedenějším albem The Seer a dalším turné.

Na albu The Seer hostují Akron/Family, zpěvačka newyorských Yeah Yeah Yeahs Karen O, hlukový mág Ben Frost, členové Low Mimi Parker a Alan Sparhawk, Grasshoper z Mercury Rev a k obrovskému překvapení všech alespoň trochu zainteresovaných hlavně někdejší zpěvačka skupiny Jarboe. Právě ona byla vedle Michaela Giry jedním z nejdůležitějších článků Swans v jednom z klíčových období jejich historie. A také jedním z důvodů rozpadu kapely. Právě její současná účast potvrzuje, že se Michael Gira rozhodl přece jen trochu bilancovat, ovšem samozřejmě zcela po svém. Letošním rokem uplyne třicet let od založení skupiny a na oslavu tohoto jubilea vydali Swans pravděpodobně nejambicióznější a také dost možná nejlepší album své bohaté historie.

Před Swans jako speciální host celého jejich turné vystoupí další zasloužilý samorost alternativní scény, kytarista Sir Richard Bishop, zpěvák, kytarista a zakladatel legendárního sdružení Sun City Girls. Svojí sólovou tvorbu představil v Praze před čtyřmi lety jako support Earth. Od té doby jeho diskografie notně nabobtnala, s nějakou strategií ve vydávání alb si rozhodně hlavu nelámal nikdy. Sun City Girls vydali přes padesát alb, spoustu kazet a dalších formátů; na sólové dráze Sir Richard pokračuje v podobném tempu. Jeho většinou instrumentální skladby a kompozice se nevyhýbají vlivům world music, dronu nebo ambientu; občas zní jako romský trubadúr na nevyzkoušených drogách, jindy zase jako klasický skladatel pod vlivem heavy metalu. V letošním roce vydal hned tři autorská alba, to poslední Beyond All Defects (ve spolupráci s W. Davidem Oliphantem) je ovlivněno tibetským buddhismem a hlavně naukou Dzogčhen. Podobně jako principál Swans Michael Gira je i Sir Richard Bishop velkým samorostem, ale zjevně si tyhle dvě individuality nějak k sobě našli cestu. Bishop odjel spolu se Swans spoustu koncertů v USA a nyní se s nimi vydává i do Evropy.

SWANS (USA/ Young God) + Sir Richard Bishop (USA)
úterý 27. listopadu 2012 ve 20:00
Praha - Lucerna Music Bar
Vstupenky v hodnotě 490,– Kč jsou v prodeji v sítích Ticketportal, Ticketpro a Ticketstream (+ obvyklé poplatky), v pokladně Lucerna Music Baru a obchodě Rekomando. Zbylé vstupenky pak budou k dispozici v den koncertu na místě za cenu 620,– Kč.