Novinky

Cat Power – Sun

Chan Marshall se v její předchozí tvorbě držela jednoduchosti a minimalismu. Stačil klavír nebo kytara, její hlas, opakující se popěvek. Její skladby byly vhodnými kousky pro osamocené bloudění ve vlastní mysli, ať už během sledování ubíhající krajiny v prázdném kupé či usínání v potemnělém pokoji. Již pilotní singl Ruin z nového alba Sun, energické zamyšlení se nad nedostatečnou zodpovědností dnešních vůdců, gradující k téměř funkovému refrénu, však dával znát, že u Cat Power nastal jakýsi obrat, a to po hudební i osobní stránce.

Po oné kritické poznámce svého kamaráda Chan Marshall osm měsíců na hudbu ani nesáhla. Když se pak vydala do nahrávacího studia, zařekla se, že se nedotkne klavíru ani kytary – jediné, co tak přicházelo v úvahu, byly syntetizátory, klávesy a bicí souprava. Jejich využití pak přineslo do tvorby Cat Power zcela nový hutný zvuk, obalený velkým množstvím prolínajících se vokálů, jako v úvodní rozjímavé trip-folkové písni Cherokee, často podložený silnými beaty, které Chan Marshall například v kocovinou nasáklé písni 3,6,9 či Peace and Love podpořila polozpívaným a polomluveným rytmickým projevem, jenž se vám chtě nechtě zaryje pod kůži.

Fakt, že během turné s jejím předchozím autorským albem The Greatest pouze zpívala a nehrála na žádný nástroj, podnítil to, že si celé album nahrála kompletně sama – každý nástroj, každý vokál (až na účast Iggyho Popa v 11 minutové skladbě Nothin But Time, ve které Chan Marshall předává moudra dospívající dceři svého bývalého přítele Giovani Ribisi). Dochází zde tak k jakési schizofrenní situaci, kdy, přestože za tím vším stojí jen její osoba, nahrála Cat Power nahrála tak zvukově bohatý materiál, až se její tvorba posunula z intimity na společenskou záležitost. Hodně tomu napomohly vokály, jejichž množství vás obklopí silou imaginárního davu, vprostřed kterého se Cat Power svým výrazným hlasem zhosťuje úlohy mluvčího (jako ve skladbě Human Being) a vkládá svá slova hluboko do posluchačovy mysli.

Cat Power je hudební ikonou ženských nezávislých umělkyň, přesto Chan Marshall vždy provázela aura nevyrovnané ženy, jež se utápí ve vlastní nejistotě a na koncertech tak povětšinou trpí. Tuto její pověst pak podpořila přehnaná chuť k alkoholu, psychické zhroucení v době turné s  albem The Greatest, jež vyvolalo u Chan halucinace a vyústilo jejím pokusem o sebevraždu. Album Sun oproti tomu zní jako příslib lepších zítřků. Jako by Chan Marshall došla k usmíření se sebou samotnou a rozhodla se ze sebedestruktivního modu přepnout na ten s názvem život. Mluví se o tom, že bylo album ovlivněno rozchodem s jejím přítelem, hercem Giovanni Ribisi. Dle vlastních slov však snad jen v tom smyslu, že náhlý rozchod jí pomohl v jejích čtyřiceti letech najít svobodu a nezávislost, kterou necítila od svých pěti, šesti let.

Ať k tomu vedlo cokoliv, Cat Power díky Sun představila nové rozměry sebe samotné i hudební scény jako takové. Nevěřme jí, že by nadobro odhodila svou družku melancholii, její hlas stále skýtá ono skryté chvění, napůl drásavé a napůl lhostejné. Ten nově nabytý drive si však rozhodně zaslouží palec nahoru - teď už jen doufat v brzký první český koncert Cat Power.

Cat Power - Sun

11 skladeb

label: Matador