Novinky

Elektra: Umek - Fléda, 27. 9. 2012

Warm-up s francouzským talentem Davidem Asko se bohužel dvakrát nevyvedl. Byl neurotický, dost ztuhlý a potýkal se s technickými potížemi. Zahrál průměný set s dost slabým vývojem. Ale navnadil, koneckonců je stravitelnější než jeho nástupce. Navíc neodolal a zakomponoval track Garyho BeckaBefore The Crash (originál mix), který je očividně konsenzem kvartálu – zahráli ho i Subgate a Orbith. Skutečné hity jsou ale jinde: když prostudujete soupisku Beatportu, zjistíte, že právě Umek figuruje v Top20 nejednou: jeho track 100% Sure je na zlatém prvním místě, na dalších najdete rezidenty jeho labelu 1605. Zdá se být nedostižný.

Natěšení a v jednu hodinu ráno už notně vytucaní diváci jsou s tímto faktem zřejmě obeznámeni. A Umek, sympatický a odhodlaný slovinský diktátor, který vlítnul za pult přesně na minutu, pro ně nasadil hned ze startu kruté tempo. Všechno šlapalo jako švýcarky, extáze byla ohromující, odezva pod pódiem úctyhodná. Umek se obloukem vyhnul svým „popovějším věcem“ a soustředil se na to, co mu jde nejlépe - var. Zdobil minimalisticky, ale prudce funkčně, odměňoval nás po troškách, ale o to výrazněji. Jediný track, který se citelně odlišil, byl stařičký singl Good Times od Superskank. Zazněla práce "svěřenců" z labelu, klasické pecky jako Slicing & Dicing nebo desetiletí stará perlička: track Sunshine od FILTERHEADZ z labelu Carla Coxe.

Umekovo beatosloví zůstalo dodrženo, po všech letech na výsluní je stále týž a stále velký. A když potkáte takový formát, posune to hranice toho, co dokážete pod pódiem. Jen škoda, že hrál přesně a pouze vyměřené dvě hodiny. Po něm se skromně krčící Orbith se zahuhlaným zvukem a nečistými, překombinovanými tracky už nezaujal.

Samozřejmě, nastupovat po Umekovi je peklo. Orbith ale posloužil srovnání. Dokonalost odlehčeného soundu, "ladnost" a vyzrálost Umekovy produkce vynikla o to více. Vedle Umeka je všechno trochu nedomrlé, plytké a hubené. I proto bych za podobně vydařený večírek ještě tuhle sezónu dala světa kraj.

foto: electrostation.net