Novinky

Hvězdy Babel Prague představí nová pojetí

 „Babel se letos soustředí na představení významných světových labelů, tedy hudebních vydavatelství, která díky vizi a důslednosti přiblížila původně experimentální poetiky širšímu publiku a posunula tak obraz současné hudby. Je to – dnes už klasický – mnichovský label ECM, elektroničtí Raster Noton (Berlín) a Editions Mego (Vídeň), ale i vrcholní reprezentanti současné improvizace Erstwhile Records (New York). Hned dva headlineři patří k londýnskému labelu Touch: Babel se tak připojí k mezinárodním oslavám třiceti let jeho existence,“ uvádí k akci organizátoři. Festival koncipovali jako prezentaci nových proudů a přístupů nejen v obsahu, ale také v procesu tvorby.

Sound art, noise, ambient, minimal a příbuzná, rodící se odvětví silnějších zvukových alternativ, jsou dnes světově na vzestupu a Babel Prague přináší možnost nahlédnout na ně dostatečně zblízka. V průběhu týdne díky besedám a přednáškám o (nejen) experimentální hudbě, od pátku skrze tři koncertní dny.

Velká jména se objevují hned v pátek: kromě českých značek vystoupí Robert Lippok nebo hraní grafických partitur ensemble01 (D) & The Moens Ensemble (CZ). Zvláště první jmenovaný, známý díky kořenové formaci To Rococo Rot, je velkým klenotem německé scény. Jeho elektrická, proudová produkce je sice uzemněná přiznanou technicitou, vlídná melodika skrytá pod bitové textury je ale znatelná. Zážitek navíc umocňují nekonečně generované obrazy/obrazce/hypnotické projekce. Pro milovníky daného typu vjemů je to po dlouhé době žádaná možnost zopakovat si nezapomenutelný výstup Riojy Ikedy v Olomouci.

Organizátoři mysleli i na doprovodné aktivity: jakmile nastoupí saturace múzickými procesy v divadle, můžete se restartovat, ale i pobavit přímo před ním. Handa Gote dostali už loni před Pražským Quadriennale nápad na Urban Camping – celý den budou svým garantovaně odlišným způsobem okupovat Archu s vařením, workshopy a rituály. 

Druhý den kromě severských Dans les Arbres, Franka Bretschneidera a dvojice Radu Malfatti / Klaus Filip festival ozdobí i multimediální performance eruptivního a záludného Ghédaliho Tazartese k artovému filmu Häxan: Čarodějnictví v průběhů věků. Tazartes je mystik, symbolik a magik a pracuje s nekonečnou škálou imitací, nástrojů a skladebních atributů, které jeho obdivovatele nutí básnit o prolínání „musique concrète“, art brut a orchestrálního rozmachu v rukou jediného muže.

Nedělní zakončení přivítá, kromě gramofonisty a již jednou avizovaného všetečného génia Philipa Jecka, také klasika ambientní hudby Thomase Könera. Jeho vůbec první vystoupení v ČR představí nový program Novaja Zemjla, tedy variace průniku temné hloubkové hudby a ještě temnější polární noci, spící a hněvivé krajiny. 

Samozřejmě, nabídka je mnohem širší. Babel Prague je velkým tématem a zásadní událostí.

Pro studium detailů a dalších rozměrů exklusivního programu navštivte babelprague.cz.

Vstupenky rezervujte či kupujte na archatheatre.cz. A pozor: studenti uměleckých škol získají na vstupenky vybízivou 50% slevu.