Novinky

Mumford & Sons – Babel

Jsou čtyři, všichni mají na bradě vousy a všichni se oblékají jako pánové z meziválečné Anglie. V době, kdy electro dosahuje svých vrcholů, přicházejí na scénu hudebníci, které tahle vlna nesmetla. Po Adele jsou Mumford & Sons v současnosti největším objevem ostrovní scény a nejlépe exportovanými hudebníky s pěti miliony prodaných alb. Přesto se z nich mnozí kritikové na zadek neposadili. V The Guardianu dosáhli za album Sigh No More tří hvězdiček, naopak NME jim udělil známku 7/10. Podobná situace se opakuje s albem Babel. Pro některé Brity možná Mumford & Sons zapadají do řady folkových umělců, kteří hrají hudbu, jež je Angličanům dobře známá. Pro Evropany naopak Mumfordi odrážejí lesk tajemné a staré Británie. Američanům zase připomínají jejich vlastní country tradici.

Mumford & Sons úspěšně vyplnili díru mezi electronicou a pianovým pofňukáváním. Jsou neskutečně baladičtí, přitom rytmičtí. Dejte Nicku Caveovi do rukou banjo a převděpodobně dostanete zvuk Mumfordů. V jejich skladbách je cítit vliv rocku, popu ale i R'n'B. Byť se výrazně stylizují do vesnických folkařů z dvacátých let, jejich texty jsou natolik upřímné a jejich hudba natolik krásně obyčejná, že popularita kapely je jistá. Mumfordi neurážejí, naopak vystihují pocity svých posluchačů. Nepřepískli to s aranžemi, I přesto, že jim obě alba produkoval Markus Dravs, který stojí i za cédéčky Coldplay a Arcade Fire.

Babel předkládá poctivých padesát minut hudby, což v dnešní době alb o ani ne deseti skladbách a půlhodinové stopáži je přinejmenším povzbuzující. Zpěvák Murcus Mumford řekl, že druhé album má být reklamou k jejich živým vystoupením (tak jen doufejme, že pro Česko to nakonec nebude reklama klamavá). Live záběry kapely jsou vzrušující. Mumford & Sons si dokáží získat publikum (vizte jak ve videu k singlu I Will Wait). Jsou totiž opravdoví.

Témata M&S jsou jasná – láska a potažmo zklamání z ní. Přitom kapela dokáže vytřískat z textařského evergreenu v bonusové skladbě Where Arou You Now '...where are you now, do you ever think of me...' maximum. Píseň nepůsobí jako: „Chci napsat lovesong, ale nevím, jak na to.“

O Taylor Swift se říká, že vrátila country do populární hudby. S trochou ironie ji ovšem můžeme přirovnat k Britney Spears v kovbojských botách. Mumford & Sons jsou jiní. Banjo se u nich stává málem elektrickou kytarou. Hrají hudbu, která je nadčasová a zároveň současná. Jejich fanouškovská základna se neskládá z potřeštěných fanynek. K popovým hvězdám mají na míle daleko, i když jejich oblíbenost neustále stoupá. Mumfordi si pohrávají s kýčem (krvácející srdce, milenčiny oči atp.), ale jsou natolik sofistikovaní, aby nezabloudili do končin niagarských kaskád a dýmek míru.

Mumford & Sons jsou skvělou kapelou pro ty, kteří nezavrhli folk a country jako žánry pupkáčů nasáčkovaných kolem ohýnku během vandrování Českým rájem. I zarytí zastánci městského životního stylu si mohou Mumfordy zamilovat. Jejich hudba je obecně srozumitelná, navíc představují příjemnou změnu ve škále indie kapel. Vytvořili si zvuk, který možná posluchačům přijde povědomý, ale koneckonců musí každá kapela dělat revoluci?

Mumford & Sons – Babel
Island/Glassnote Records
12 skladeb/52:17

 

 

 

Kdo jsou Mumford & Sons?
Mumford & Sons se dali dohromady v roce 2007, vydali EP Love Your Ground, ale úspěch přišel až s debutovou deskou Sigh No More, která jim zajistila celosvětovou popularitu. Byli nominováni na Grammy v několika kategoriích, včetně Nejlepší debutující umělec. Žádnou neproměnili ve vítězství. Naopak získali Brit Award za nejlepší domácí album roku. Zpěvák Murcus Mumford si letos v dubnu vzal britskou herečku Carey Mulligan známou hlavně díky snímku Škola života. 24. září vstoupilo do prodeje druhé studiové album M&S Babel.