Novinky

Mimozemský jazz Sun Ra Arkestra rozpálí Palác Akropolis

Jeden z geniálních hudebních vizionářů 20. století, pianista, kapelník a skladatel, Sun Ra (1914–1993) pocházející ze Saturnu, spojoval avantgardní free jazz s převratnými myšlenkovými koncepty: zatímco hráči jiných big-bandů stáli jak přikovaná k zemi a očima viseli na notových pultech, Sun Ra se svými hudebníky neustále komunikoval očima i nonverbálními signály, byl průkopníkem svobodné, ale organické improvizace.

Hlásal dynamičnost místo strnulosti, a i když jeho přínos nebyl nikdy plně doceněn, jeho hudba oslovuje už čtvrtou generaci posluchačů. Jeho orchestr pokračuje už druhou dekádu po jeho smrti, současným vedoucím je téměř devadesátiletý Marshall Allen, který byl dlouholetým vedoucím saxofonové sekce Sun Ra Arkestra.

Ansámbly nesoucí jména slavných hudebníků, které objíždějí mainstreamové festivaly dlouho po jejich smrti, budí oprávněné podezření - to je ale v případě Sun Ra Arkestra zcela zbytečné. Jazzoví znalci potvrdí, že Sun Ra byl unikátním hudebním vizionářem 20. století. Hlásal dynamičnost místo strnulosti, do světa big-bandů vnesl kolektivní improvizaci, své hudebníky interaktivně vedl nonverbálními signály, a to už od padesátých let, kdy v Chicagu začal vystupoval s ansámblem nazvaným Solar Myth Arkestra.

Kult slunce převzal z antiky od Egypťanů a své umělecké jméno si vybral podle egyptského boha slunce Ra. Druhým pilířem jeho někdy až provokativního myšlenkového systému byly vesmírné cesty, před půl stoletím velmi žhavé téma. Sun Ra se prohlašoval za mimozemšťana, který přišel na Zem ze Saturnu. "Nikdy jsem nechtěl být součástí planety Země, jsem z jiné dimenze - a na zemi jsem protože lidé mě tu potřebují," vysvětloval Sun Ra a své kosmické teorie dokumentoval divokými podiovými kostýmy, které kombinovaly křiklavé barvy s futuristickými kovovými maskami.

Kritika tvrdí, že Sun Ra byl prvním jazzovým hudebníkem, který použil elektrické klávesy a který svým kompozičním ztvárněním kosmických cest o patnáct let předstihl mnohem slavnější skupiny typu Weather Report. Saxofonovou sekci jeho Arkestra řídil Marshall Allen, veteránská postava světového jazzu. Allen si udržuje plnou tvůrčí sílu i ve svých 88 letech a je současným vedoucím ansámblu, který vystoupí v Akropoli ve středu 26. září.

Sun Ra Arkestra (Under Direction of Marshall Allen), USA

Středa 26. 9. 2012 od 19:30
Praha - Palác Akropolis
Předprodej: Ticketpro, Palác Akropolis
stání 460 Kč, sezení 510 Kč

Před koncertem Sun Ra Arkestra lze zakoupit „dvouvstupenku“ platnou na koncert Sun Ra Arkestra i na vystoupení Ibrahima Maaloufa (2. 10.). Cena této mimořádné vstupenky je 650 Kč, ušetříte tak 350 Kč. Dvouvstupenku nelze zakoupit v předprodeji, ale pouze v den konání koncertu Sun Ra Arkestra (26. 9.) v Akropoli (prodej od 17 hodin).

Program Rachotu na podzim 2012:

2.10. - IBRAHIM MAALOUF /Libanon,Francie/, Other Music

6.10. - ANNA AARON /Švýcarsko/, Other Music

11.10. - RAZA KHAN /Indie/, Respect Plus

20.11. - SOPHIE HUNGER /Švýcarsko/, Other Music

25.11. - EBO TAYLOR & AFROBEAT ACADEMY /Ghana/, Respect Plus

28.11. - DAVID KRAKAUER AND THE MADNESS ORCHESTRA /KRAKAUER PLAYS ZORN/ /USA/, Respect Plus

4.12. - LES TRIABOLIQUES /UK/, Respect Plus

8.12. - THE JON SPENCER BLUES EXPLOSION /USA/, Other Music

11.12. - THE YOUNG GODS /Švýcarsko/, Other Music