Novinky

The Jon Spencer Blues Explosion - Meat + Bones

The Jon Spencer Blues Explosion je jedna z mála kapel, u kterých si po prvotním sluchovém ohmatání desky bez nálezu invence řeknete „díky Bohu, vše beze změn!“. Jon Spencer je manýrista vzešlý už z punkové éry – jeho prvním úspěchem byla kapela Pussy Galore. S explozí točí alba od začátku 90. let, ale styl se za oněch 20 let příliš nemění: ležérní vyhrávky střídané s neúprosným řezáním a diktátorský rockera zasekaný ve zlatých letech garážových divočin v vševědoucí pozici – to dělá z JSBE nosné pokračovatele rockabilly energie a přesně pro tohle se zároveň stali miláčky publika.

Říká se, že se mají některé styly ponechat minulosti a jen uctivě oprašovat, ale když je jejich rock´n´roll pořád tak strašně sexy, explozím se nezabrání. Hýčkané, ale zároveň poctivé rozervanství je pro odkojence starších generací prostě balzám. A pro mladé je to šance, jak prožít to, co kdysi naši rodičové za Roberta Planta nebo Rolling Stones.

A newyorští oldschooleři JSBE to moc dobře ví. Ani se moc netrápí s texty – rock´n´rollový svět sází spíše na kytarové mazáctví a drzé imperativy: v tomto směru je třeba protěžit heslo singlovky Get Your Pants Off - „get your rock´n´roll on“! U Danger připomínají, že vzešli z punkově drsných dní, songem Unclear jdou naopak do polohy hořkého, hněvivého blues. A na začátku Strange Baby se stanete dost možná závislý. V žádném případě ale nejsou pro holčičky. Předvádějí sytost vyzrálého chlapáctví. Rachotí a rádi vykřikují : "Did you remember 1990´? Did you remember 1980´? Do you remember 1970´? … I need something strange, I need something weird!“ A ta kontrapozice vůči popové uhlazenosti je zde okatě vystavená, určuje ji síla dávných zkušeností. V polovině tracků je znát ochota rozsekat publikum na cucky, jak bývalo zvykem. Kromě hutnosti se ale dbá i na detaily: neomezují se na kytarová sólíčka – své si odehraje theremin, v dojímavě drobných, ale rafinovaných fragmentech (je třeba zmínit lehounké výboje v Boot Cup), harmonika (třeba v Bag of Bones) nebo synt-klávesy.

Meat + Bones je album zrozené pro vychutnávání pokladů našich dědečků. Atmosféra je k nerozeznání. Jon Spencer propustil do nahrávky 21. století až při masterování, ale čistý zvuk a dobrá produkce ryzí rock nezazdí. Are you ready?

 

The Jon Spencer Blues Explosion - Meat + Bones
Label: Bronze Rat / Mami + Pop (2012)
stopáž: 39:43/12 tracků