Novinky

Maestro kacířského zpěvu - nová hvězda sufijské hudby - Raza Khan

Když Nusrat Fateh Ali Khan předvedl na festivalu Womad poprvé transovnÍ zpěvy pákistánských súfijů, západní publikum bylo šokováno. Hudební rituály, fundamentalistickými režimy přísné zakazované, vás posunou do jine reality. Súfismus, volnomyšlenkářská a liberální odnož islámu, je v mnoha islámských zemích považován za kacířství, ale v Indii a Pákistánu patří k respektovanému kulturnímu dědictví.

Po smrti Nusrata Fateh Ali Khana je tím nejsilnějším objevem žánru Raza Khan, původem z indického města Amritsar ležícího těsně u pákistánské hranice. Vyniká nejen technikou, ale navíc porušil donedávna platnou konvenci, a sice že tato forma je vyhrazena jen muslimům. Rasa Kahan se súfijským zpěvům věnuje, přestože je věřící křesťan, letos byl odbornou porotou vybrán jako jeden z účinkujících na mezinárodním veletrhu Womex, v Praze vystoupí týden před tím.

Koncem 13. století, v době, kdy Evropa procházela temným středověkem, se v zemích Orientu rozvíjely vědy i umění. V indickém městě Dillí tehdy žil Amir Khusrau, dvorní hudebník a básník mnoha vladařů. Tomu je připisován vynález bubínků tabla, zasloužil se také o vznik qawwali, což je spojení indické hudby a islámských náboženských extatických zpěvů. Repetitivní struktura této sedm set let staré fúze dokáže i dnes přivést posluchače do transu. Sůfijové, kteří představují nejsvobodnější proud v Islámu, věří, že hudbou se člověk může dostat do vyššího stadia vědomí, poznat absolutní pravdu a dojít k osvícení. Na to se ovšem ortodoxní islám dívá s krajní nedůvěrou – a zpěváky qawwali považuje za kacíře. Na Západě tuto hudbu proslavil Nusrat Fateh Ali Khan, pákistánský „zpěvák století“, který zemřel předčasně roku 1997.

Sólového vokalistu, qawwala, doprovází party – tedy skupina, kterou tvoří sbor opakující klíčové fráze sólisty, a dále hráči na bubínky tabla a přenosné harmonium. Styl qawwali užívá stejné prostředky jako severoindická hudba a staví na improvizaci. Nejstarší a dodnes fungující hudební školu qawwali založil zmíněný Amir Khusrau.
Fráze vás do sebe pomalu vtahují, napětí stoupá, a když koncert kulminuje, diváci dosáhnou maximálního stupně soustředění. Vědomí posluchače je napjaté jako drát, po němž kloužou blesky. Bezděčně se ocitnete za hranicemi obvyklého vnímání, což si naplno uvědomíte, až když koncert skončí.

RAZA KHAN /INDIE/

/čt/ 11. 10. od 20.00 hod.
Hlahol, Masarykovo nábřeží 16, Praha 1
Předprodej: Ticketpro, Palac Akropolis 

Upozorňujeme, že na koncert Anny Aaron je předprodej vstupenek za zvýhodněnou cenu do 15. 9., na koncert Raza Khan do 11. 9.

Před koncertem Anny Aaron lze zakoupit "dvouvstupenku" na koncert Anny Aaron a Sophie Hunger za mimořádné výhodnou cenu 450 Kč. Ušetříte 200 Kč! Dvouvstupenku nelze zakoupit v předprodeji, bude k dostání pouze v den koncertu Anny Aaron od 17 hod. v Akropoli.

Program Rachotu - podzim 2012:

Other Music
26. 9. SUN RA ARKESTRA /UNDER DIRECTION OF MARSHALL ALLEN/ USA/

Other Music
2.10. IBRAHIM MAALOUF /Libanon,Francie/

Other Music
6.10. ANNA AARON /Švýcarsko/

Respect Plus
11.10. RAZA KHAN /Indie/

Other Music
20. 11. SOPHIE HUNGER /Švýcarsko/

Respect Plus
25. 11. EBO TAYLOR & AFROBEAT ACADEMY /Ghana/

Respect Plus
28. 11. DAVID KRAKAUER AND THE MADNESS ORCHESTRA/KRAKAUER PLAYS ZORN/ /USA/

Respect Plus
4. 12. LES TRIABOLIQUES /UK/

Other Music
8. 12. JON SPENCER BLUES EXPLOSION /USA/

Other Music
11. 12. THE YOUNG GODS /Švýcarsko/