Novinky

Legendy, jejichž hudba boří žánrové hranice

Jeden z geniálních hudebních vizionářů 20. století, pianista, kapelník a skladatel Sun Ra (1914 – 1993) spojoval avantgardní free jazz s převratnými myšlenkovými koncepty: zatímco hráči jiných big-bandů stáli jako přikovaní k zemi a očima viseli na notových pultech, Sun Ra se svými hudebníky neustále komunikoval očima i nonverbálními signály, byl průkopníkem svobodné, ale organické improvizace. Hlásal dynamičnost místo strnulosti, a i když jeho přínos nebyl nikdy plné doceněn, jeho hudba oslovuje už čtvrtou generaci posluchačů. Jeho orchestr pokračuje už druhou dekádu po jeho smrti pod současným vedením téměř devadesátiletého Marsalla Allena, který byl dlouholetým vedoucím saxofonové sekce Sun Ra Arkestra.

Podívejte se na jedinečný BBC Dokument o fenoménu Sun Ra, Brother frém Anthem Planet

IBRAHIM MAALOUF /Libanon, Francie/
/út/ 2.10. od 19,30, Palác Akropolis

Dvaatřicetiletý libanonsky trumpetista vymyslel vlastni hudební vesmír, kde se hudebně spojuje Západ s Východem – arabské stupnice, klasika, jazz, elektronika i hard rock a hip hop. Klasicky vzdělaný hráč, který s rodinou jako dítě uprchl z válečného Bejrútu do Paříže. Těžko bychom hledali jiného muzikanta, který za tak krátkou dobu získal tak širokou posluchačskou obec a přitom hraje hudbu originální a nekompromisní. Jeho koncerty připomínají pečlivé načasovanou sérii výbuchu hudební ekvilibristiky, k Maaloufovym inspiracím patří i Led Zeppelin.

Před koncertem Sun Ra lze zakoupit "dvouvstupenku" na koncert Sun Ra Arkestra a Ibrahima Maaloufa za mimořádně výhodnou cenu za 650 Kč (ušetříte 350 Kč). Dvouvstupenku nelze zakoupit v předprodeji, bude k dostání pouze v den koncertu Sun Ra Arkestra od 17 hod. v Akropoli.

Více na www.rachot.cz, www.facebook.com/rachotcz

Foto: icaphila.org

Program Rachotu - podzim 2012:

Other Music
26. 9. SUN RA ARKESTRA /UNDER DIRECTION OF MARSHALL ALLEN/ USA/

Other Music
2.10. IBRAHIM MAALOUF /Libanon,Francie/

Other Music
6.10. ANNA AARON /Švýcarsko/

Respect Plus
11.10. RAZA KHAN /Indie/

Other Music
20. 11. SOPHIE HUNGER /Švýcarsko/

Respect Plus
25. 11. EBO TAYLOR & AFROBEAT ACADEMY /Ghana/

Respect Plus
28. 11. DAVID KRAKAUER AND THE MADNESS ORCHESTRA/KRAKAUER PLAYS ZORN/ /USA/

Respect Plus
4. 12. LES TRIABOLIQUES /UK/

Other Music
8. 12. JON SPENCER BLUES EXPLOSION /USA/

Other Music
11. 12. THE YOUNG GODS /Švýcarsko/