Novinky

Exitmusic - Passage

Je to deska plná mezních poloh. Není v tom nic neprocítěného, celá deska je stavěná z perspektivy srdce. Maluje iluzivní obrazy a představuje vokál o síle andělského chóru, který dokáže změnit barvu dne. Na druhou stranu je jasné, že pro kamenité typy bude nejen album Passage, ale celé vyznění Exitmusic pouze příliš rozbředlá romantika na hranici kýče. Následníkům severských a trylkových onomatopejních skladeb ale nabídne Exitmusic přesně ten východ z materiálního sevření, který si vsadili do názvu.

Pozor, vychází slunce

Tu při poslechu zrychleně vychází slunce a přebíhá po světě krajin, tu se pokoj zalije slunečnicovým světlem a život skáče po peřině, tu zase hoří celé město v plamenech a přežívají jen vojáci. Přesně tak se střídají silné pocitové stylistiky během zhruba 40 minut alba. Saturovaný pop-noise s melancholickými tichými polohami o klavíru a zpěvu zanikají v exponovaném apokalyptickém záchvěvu art-rockové masy. Svůj velký podíl na tom má také Aleksa Palladino, jejíž v některých momentech nerozeznatelně ženský hlas drží rozervanost alba na zásadním stupni.

Skladba The City ukazuje, před čím se s Exitmusic utíká. Vměstnali do ní hlubokou dezorientaci z neutěšenosti městského sevření. Do Storms se zase vměstnalo celé panorama a trip-hopový feeling. The Wanting za pomocí šumů a vzdychavého volání evokuje neskutečně erotické toužení. Stejně tak skladbám Stars nebo The Cold nechybí sugestivní aranže pocitového stavu.

V čem je háček? Jen a pouze v zmíněných napnutých emocích. Materiál nahraný u Devona Churche doma a zmástrovaný ceněným Nicolasem Vernhesem má květnatý a vibrující zvuk a Exitmusic jsou kvalitním interpretem s kvalitní zpěvačkou. Posté pomnít osamělost, romanci a hořký svět ale někteří prostě nemají zapotřebí.  

Exitmusice - Passage
Secretly Canadian - 2012
10 tracků