Novinky

Hradecké MENU: Jojo blue, VolterrA, Foma

Jojo blue (SK) + Pixsle Vjs

Bratislavský producent Jojo blue (Jozef Miklós) se prezentuje vlastní osobitou vizí dubstepového žánru. Rytmicky jednoduchou kostru a charakteristické beaty dubstepu doplňuje rozličnými samply obsahující nostalgické prvky z filmů, starších skladeb či mystických vokálů. Ačkoliv aktuální podoba dubstepu propaguje zejména image "velkých ramen", Jojo blue se snaží o pravý opak. Jde ke kořenům žánru, soustředí se na zvukovou stánku a nikoliv na trend. Obrazově jej doprovodí Pixsle Vjs se svou speciálně vytvořenou projekcí.

Jeho loňské vystoupení bylo natolik uhrančivé, že jsme se jej rozhodli vydat jako další z počinů MENU labelu. Proběhne tak současně i křest desky First ON AIR (MENU, 2012).

VolterrA

VolterrA je audiovizuální projekt pohrávající si s náznaky nálad a situací. Útržky živě míchaných scén videí, zvuky, rytmika postavená na samplovaných vzorcích někdy naprosto nehudebního původu a kytarová hra, která se k nám vrací odněkud ve známé melodii. Výsledek je reminescencí na něco, co jsme už někdy viděli a možná i zažili.

V projektu nejde o písničku ani o samoúčelnou videoprojekci. VolterrA vytváří chvíli, kdy samotná melodie má vzniknout v nás, stejně jako obraz má jen připomenout vlastní verzi příběhu. Na kytaru hraje Aleš Petržela, Anty Beobachtung ovládá sampler a El Beobachtung má na starosti vjing.

Foma - remix ex machina 

Živou remixáž a dekonstrukci vlastní remixové produkce představí královéhradecký elektronický projekt Foma v unikátním vystoupení koncipovaném speciálně pro toto pokračování MENU. Foma ve své tvorbě zhmotňuje inspiraci estetikou černobílé fotografie a vymírajících médií. Zvukové stopy, které zanechává, jsou výsledkem konfrontace různorodých hudebních proudů a vlivů, vytříbené selektivity a osobité manipulace se zvukovou matérií.

Hudba Fomy je temná, pulsující v proměnlivých odstínech retro nálad i nadčasových forem. I přes experimentální přístup si Foma uchovává nadhled a pozitivní vztah k písňovým strukturám a populární hudbě.