Novinky

Duo Kieslowski vydá v září desku. Poslechněte si první singl

Když se letos na Letní filmové škole objevili Kieslowski jako jedno z doprovodných těles k němým filmům, většina návštěvníků nevěděla, co má čekat. Vzhledem k připravované nové desce ve stuttgartské koprodukci je ale čas dozvědět se o nich více.

Sestávají z pianistky Marie Kieslowski a hudebníka známého jako DKP, tedy Davida K. Pomahače, který působil v kapelách Bez peří a Houpací koně. V roce 2011 vydali první album Tiché lásky a definovali, čím by měli do budoucna přispět. Řadí se k nové vlně písničkářství, která nebazíruje na folkových základech, ale zároveň stále deklaruje sílu poetických vět. Tiché lásky nechávají zvukový prostor poměrně čistý – objevuje se pouze kytara a klavír, někdy xylofon či hal z kláves. Textově se dotýkají intimních témat a střípků zcela běžných dní – husí kůže, pokoj, ztráta hlasu, pod peřinou, zelený čaj… Deklarují, že tvoří o tom, co je v nás uvnitř, a naštěstí se jim daří vyhnout neoriginálnímu patosu. Básnivostí a pokojnou náladou připomínají Noi, některými slovními nápady zase Bratry Orffy. „Duše moje, kropím zemi… kapka kapce líbá lemy… hraje šachy s peřejemi…“ Písně plynou poklidně, s rozvahou, stupňují se jen v momentě ladícího dvojhlasu s Marií Kieslowski, která má skutečně velmi příjemnou střední polohu a někdy až Načevinu naléhavost.

Kam a jestli se od debutu pohnuli, lze sledovat také díky EP Tanečnice ze začátku tohoto roku. Nabízí několik malých mistrovských kousků a také zatím jedinou píseň v angličtině 2in1. Je pronikavá a čilá, s výborným textem posazeným na vlastně prostinkém nápadu. Podobně chytrý je i nový singl: připomíná, že lze zpívat o lásce, dokonce česky a se spořivou aranží, a přesto ne hloupě. Krátká píseň o zabíjení navíc ukazuje novou, méně drnkavou a více alternativní práci s kytarou, což Kieslowski prospívá. Budou-li mít na nové desce navíc tak výborné remixy jako na EP Tanečnice. Jeden zařídil Amák Golden, Václav Havelka a Jaromír 99 a ukazuje, jak blízké jsou si v dramatičtějších zpovědích nejen kvůli vokálu KieslowskiPriessnitz. Další remixy jsou také volně dostupné na Bandzone kapely. Průběžně tam můžete sledovat i novinky k novému albu. Na nože opravdu nebudou bezvýznamnou okrajovou záležitostí.

foto: Indies Scope