Novinky

Tauron Nowa Muzyka 2012 - Katowice (PL), 23.-26.8.2012, část první

Festival proslavený prvotřídním zvukem, aparaturou, bezproblémovým průběhem a nestandardním výběrem artistů dokázal i v sedmém ročníku udržet svou hraniční vysokou laťku. Kde zlehka tratil na atraktivitě jednorázovým opuštěním industriálního fabričního prostředí, nadbíhal body vícero zajímavějšími scénami. Navíc odpadly davové tlačenice – Dolina Trzech Stawow, ve které se odehrává také OFF Festival, poskytla veliká prostranství. Možná až příliš – nutno uznat, že hlavní scéna rozprostřená do širokého pole byla pár tisíci návštěvníky zaplněná povětšinou pouze z poloviny. Nicméně organizátoři se opět bravurně popasovali s přehledností dějiště a pohodlím hostů. Spoustu výčepů, scény nedaleko sebe a osvícené panely s mapkami a programem navíc doplnily panely s uměním a design kontejnery a všudypřítomné QR kódy s veškerými aktuálními informacemi.

Zahájení festivalu ve velkém stylu

Pro úplnost a ze slušnosti je třeba uvést, že to nejlepší z festivalu podle mnohých proběhlo již ve čtvrtek. Slavnostní koncert kanadského, legendárního pianisty Chilly Gonzalese s orchestrem AUKSO popisují stovky lidí jako mimozemský zážitek. Nejen proto, že je to nenapodobitelný instrumentalista a showman, ale také proto, že koncerty na dole Wilson mají jen stěží popsatelnou atmosféru, tím spíše, když se Gonzales procházel po piánu nebo naopak preludoval zpod klaviatury. Pro redakci polského celoplošného rádia Trójka, které mapovalo po celé dny dění na festivalu, bylo zase mistrovstvím světa vystoupení Hot Chip. A není se moc co divit: během koncertu se k nim přidali na pódiu Gang Gang Dance i Beach House a jak je známo, Hot Chip naživo mnohem méně stylizují a mnohem více řádí.

Očekávání, posílená ohlasy na první dva dny, tedy radikálně rostla. Sobotní rozjezd naštěstí patřil třem polským projektům, které by si zasloužily své místo i na našich paměťových discích. Největší zájem si zaslouží teprve podruhé naživo vystoupivší projekt  Baasch – tedy čerstvá práce zkušeného Bartka Schmidta, Varšavského rodáka depešáckého charismatu, který se v ústraní zřejmě neudrží dlouho. Své debutové album, které kompletně zpřístupnil na webu, nazval skutečně přiléhavě - Simply Dark Romantic Songs. Není na něm nic extrémně inovativního, ale skladby úspěšně vycizeloval tak, aby nešly kritizovat. Tím spíše ne v live verzi. Je až zarážející, že skutečně křehké emoce přenáší rytmicky taneční muzikou, nejednou takřka v kovových aranžích. Co víc, jeho výstup nebyl nikterak stižen tím, že je zatím pódiově nezahraný – to by ale asi Baasch také nebyl na TNM.  

Původně avizované těleso Ocet, které patří k vrcholům jazzovo-avantgardní scény, nahradili na TNM echovití Loco Star. Kapela o dvou spolubydlících, zamilovaném Tomkovi Ziętkovi, proslaveném mj. kapelou Pink Freud, a jeho Marsiji, ženě s goldfrappovským hlasem, o sobě dala znát v roce 2004. Letos v září jim vychází třetí album Shelter, které přijeli premiérově představit právě na TNM. Novinkově, jak ukázal výstup, přibudou Tomkovy vokály a ubude lehkých forem. Nejméně náročný a zároveň zřejmě nejvíce optimistický je z jejich nového, synth-elektro-esenciálního popěvování singl Artifiction.

Poslední kapela, která má pevné místo na mnoha hudebních přehlídkách, je Miloopa – byvší drum´n´disco, kterému se daří vyhnout lacinosti. Některé songy jsou sice pro artofily jasnou tuctovkou, jejich devíza ideálních startérů ale trvá. Škoda jen, že se doposud nikdy nedokázali rozhodnout mezi hraniční polohou starých dobrých Ohm Square a nových Skyline.  Dubové polohy a živé bicí jsou ale nenapadnutelné a poslední deska silně připomíná naše Toxique. Během koncertu citelně přibylo soulového zpěvu a trochu více výpravnosti – na některé to fungovalo jako letní přesnídávka pro chvíle oddychu, na některé jako spolehlivý doprovod k rozcvičce. Každopádně suverenita a citelné bavení se výstupem se v rámci podvečerního světla příjemně přenášela i na první hrstku návštěvníků.  

Hlavní hvězdy sobotního maratónu, Eskmo, Brand Brauer Frick Ensemble, Saschienne a Four Tet feat.Caribou zreportujeme v následujícím článku.