Novinky

Animal Collective - Centipede Hz

Jsou rozkřiknutí, trochu necentričtí, dost možná posedlí. A všepojímaví. Jako sterilizací nedotčený bující živočich v dlouho nenavštívené laboratoři. Nejen pro milovníky Merriweather Post Pavilion, neoficiálně nejobdivovanější desky skupiny, bude zřejmě otázka cti popasovat se s hybridním tvorem Centipede Hz v kontextu předchozí tvorby. Stejně zajímavé může být ale ohledávání nových patvarů bez kontextu a autonomně. Mimo jiné i proto, že každé setkání s Animal Collective působí stejně invazivně a jiskřivě. Každé album je při jejich nekontrolované a nezacílené cyklické obsesi trochu hádanka. Jejich nepolapitelná vize, a fakt, že jsou vždy o krok napřed, platí i v případě deváté studiové práce.

Rozostřený zvuk a banálnost pravidelně zvlněného rytmu obohacují explosivními přísadami bez ohledu na následky. A jejich experimenty jsou v zásadě nadčasové. Posluhují se více rozměry hlasových efektů bez obav z osmdesátkových backvokálů a tehdejší zastaralý synth-pop posouvají k linii hodné akademického zkoumání. Vyjmuté motivy ze songů Rosie Oh nebo Wide Eyed by hravě zapadly i do kabátku The Beatles nebo Police. A i když je to v kombinaci s estetikou mixéru představa krapet děsivá, velmi záhy se mění na komickou a přitažlivou. Z tohoto pohledu také představuje Centipede_Hz novou příležitost, jak se s Baltimorskými novátory vyrovnat. Pokud to přes veškerou snahu nevyšlo naživo, cd pomůže – mimo maximálně vykroucené pasáže snadno zachytíte také veselé skandování, které se stává po pár hodinách studia poměrně stravitelným.

Džungle neo-psychidelického nánosu, jakési nativní, nezmanipulované vjemy a aluze na prvotní elektro-změti jsou poddruhy nespoutané energie, která z alba tryská po celou dobu. Nenese stopy konspirace, pouze vášnivého konstruktérství. Today´s Supernatural nebo Mercury Men jsou v určitých chvílích tak zběsilé, že připomínají nu-rave taškařice. Stejně jako následná Pullyes v sobě ale mají neustále zakomponovanou rozpřáhlou melodii, kterou si přes veškerý mikro-noise s chutí zazpíváte. A když se otevře ze začátku napínavá Amanita, rozkvete AC manifest hudebních oslav naplno. Stonožkové album se tím uzamyká, ale stálost nabitých barev překvapí. Užijme je.

Animal Collective - Centipede_Hz
11 skladeb
Domino records 2012