Novinky

Rock Café rozparádí celtic-punková noc s Greenland Whalefishers

GREENLAND WHALEFISHERS
Norská skupina je již léta považována za jednu z předních kapel evropské Paddy-Punk, Celtic-Punk nebo chcete-li také Irish-Folk-Punk scény. Norsko, Grónsko, Irsko... to všechno jsou drsné země, divoké i melancholické zároveň, a stejná je i hudba Greenland Whalefishers – rozevláté melodie nesené tóny irských fléten a houslí, hnané punkovou rytmikou ve zběsilém tempu.
Specializovaný e-zin Shit'n'Onions, mapující světovou Celtic Punk scénu, zařadil jejich poslední 2 alba mezi „10 Best Celtic Punk Albums Ever“ vedle jmen jako Dropkick Murphys nebo Shane MacGowan.
Vznik kapely nás zavede zpět do roku 1993, kdy legendární The Pogues bez jakýchkoli pochybností stále kralovali na scéně. Zakladatelé Greenland Whalefishers – zpěvák a skladatel Arvid Grov a multiinstrumentalista Gunnar „Two Sheds“ Grov, oba již ostřílení punkáči - začali tou dobou jamovat na motivy lidové hudby, která tehdy právě vyplnila závity jejich rock’n’rollových mozků. Thin Lizzy, Pogues, Dubliners, Waterboys a podobné kapely je inspirovaly k psaní vlastních písní. Hlas Arvida Grova zní velmi podobně jako hlas Shane McGowana, je ale nutno poznamenat, že díky svému akcentu značně lépe artikuluje.
Posilněni dalšími stejně naladěnými muzikanty, kteří sdíleli jejich nadšení pro původní lidovou hudbu, nesenou tradičními irskými nástroji, už rok na to vydávají GWF svůj první singl Mary B. Good.
V roce 1995 se v Norsku vyrojily mraky irských hospod. „Oni měli rádi naši muziku, my jsme měli rádi jejich pivo“. Koncerty se množily a v roce 1996 GWF vyrazili na své první zahraniční turné do Velké Británie. Ve stejném roce, doslova v předvečer nahrávání svého debutového alba, vystoupili doma v Norsku před slavnými Dubliners a koncert se jim tak povedl, že někteří z „Dubliňanů“ si je přišli poslechnout a po koncertě spolu vypili „pár“ piv. Tento zážitek je všechny tak „nakopl“ že se nemohli dočkat prvního nahrávání. Další existence GWF se dá charakterizovat jako jízda na vlnách - pár koncertů, útlum, spousta hádek, další odchody, nové album a zase skvělé časy plné optimismu, kdy musíte nosit sluneční brýle i v místnosti.
I když kapelu opustila řada členů, kteří nevydrželi příliš hektické tempo, GWF se stále drží pohromadě – alive & kickin'. Za ty roky vydali několik skvělých alb, procestovali kus světa (kromě Evropy, Velké Británie a USA pravidelně vystupují a vydávají alba i v Japonsku) a na pódiu se potkali např. s Dropkick Murphys, The Real McKenzies i svým původním vzorem Shane McGowanem.

Curlies
Curlies, nebo chcete-li Kudrnáči, je rok stará kapela z Prahy, která energický punk-rock nabíjí veselými melodiemi hranými na skotské dudy a přináší tak cirkus-punk do české kotliny. Kudrnáči o sobě poprvé dali vědět trojicí skladeb, která (stejně jako CD, které pokřtili v červnu 2012 v naplněném Rock Café) pochází z plzeňského studia ExAvik. V lednu kapela zaznamenala svůj první úspěch, když vyhrála soutěž Naděje BEATU.

Cheers!
Unikátní směsice vlastní folk-punkové tvorby a tradičních irských písní v punkovém nádechu!

Celtic/Folk/Punk/Rock Night: GREENLAND WHALEFISHERS (NOR), guests: CURLIES, CHEERS!
Pátek 24. srpna od 20:00
Praha - Rock café
Vstupné 160,-/190,-