Novinky

Patti Smith - Banga

Uběhlo osm let od poslední autorské desky Patti Smith, než spatřil světlo světa její celkem jedenáctý albumový počin Banga. Patti potřebovala oněch osm let, aby si ujasnila, co vlastně chce lidem sdělit. Zasloužený odpočinek ovšem přinesl své ovoce. Patti Smith je mnohostrannou umělkyní, jejíž tvorba není o planém plácaní. Banga je plné odkazů na díla, události, osobnosti, co píseň, to příběh - jasná vize. Patti Smith v něm taktéž neustále mění polohy svého projevu, častěji však již převládá pozice vizionářská spíše než rebelující. Snad to patří k jejímu věku, že namísto křiku již působí na duši posluchače skrze klid a vyrovnanost.

Patti boduje již úvodní gradující písní Amerigo s přenádherným textem, znázorňující cestu Ameriga Vespucciho a jeho objev nového čistého svobodného světa. Plochy proplétajícího se hudebního podkladu, do něhož Patti svým plným, silným hlasem promlouvá v kombinaci s popěvkem v refrénu, působí podmanivě, jako kázání vyslechnuté pod hvězdnou noční oblohou. Podobného ražení je i Constantine's Dream zrozená z noční můry o apokalypse vzešlé ze zničeného životního prostředí, či Tarkovsky (The Second Stop Is Jupiter) vzdávající hold tomuto mistrnému ruskému režisérovi a především jeho dílu Ivanovo dětství. Tyhle písně na hraně vesmírného tripu představují jeden z vrcholů Banga.

Nebyla by to však Patti Smith, kdyby se nepotřebovala i vykřičet – k tomu jí dopomohla píseň Banga, pro jejíž jméno, stejně jako pro jméno celého alba byla předlohou postava psa, jenž se objeví v románu Michaila Bulgakova Mistr a Markétka. „Jakýkoliv pes, který vydrží čekat na svého páníčka po 2000 let si zaslouží píseň,“ usoudila Patti a stvořila tuto divokou oslavu věrnosti, podbarvenou vytím svého syna Jacksona (Jackson si i se svou sestrou Jesse Paris na albu též zahrál.).

Jemnější ladění mají písně inspirované ženami. Při dokončování alba zastihla Patti Smith zpráva o smrti Amy Winehouse. Byť se s ní osobně neznala, velmi ji ztráta tak talentované osobnosti zasáhla a přiměla k napsání básně na její počest, která perfektně zapadla do hudby baskytaristy Tony Shanahana. Na poslední chvíli tak byla na album zařazena píseň This Is The Girl - naštěstí pro posluchače, neb by v opačném případě o hodně přišli. Nejemotivnější písní je však dle slov Patti Smith Maria, vzpomínající na minulý rok zesnulou herečku Marii Schneider a její pohnutý osud poznamenaný paradoxně úspěchem filmu Poslední tango v Paříži.

A tím velké příběhy nekončí - Nine je věnovaná k narozeninám Johnny Deppovi, který se v ní sám ujal bicích a kytary, znepokojivá Fuji-San rozechvělá zemětřesením a výbuchem části jaderné elektrárny v Japonsku, letně (či spíš jarně) odlehčená April Fool inspirovaná jiným ruským velikánem Gogolem - a tak by se dalo pokračovat. Albem prostupuje rozmanitost spojená silnou osobnosti a charismatem Patti Smith, která léty přibývá spíše než že by ztrácela na síle. 

Patti Smith natočila album o lidech, na které by se nemělo zapomenout – a v důsledku toho vytvořila dílo, které samo o sobě stačí k tomu, aby se nedalo zapomenout na Patti Smith - plnou energie, inspirace, síly a tvořivosti.   

Patti Smith - Banga
12 skladeb
Label: Columbia (2012)