Novinky

Dva – Botanicula OST

Několik PC her jsem se v minulosti pokoušel hrát, ale nikdy jsem jim nepodlehl natolik, abych u nich trávil dny i noci. Otázkou pak zůstává, zda zrovna já jsem ten pravý, jenž by měl recenzovat soundtracky k počítačovým hrám. Jen těžko se dá říct, že bych byl jejich fanouškem, když je považuji za žrouta času. Na druhou stranu musím přiznat, že věhlas počítačových her ze studia Amanita Design mě neminul. Nejen pro jejich nespornou výtvarnou originalitu, ale i pro hudební složku, kvůli níž především vznikla tato recenze.

Lidé z Amanita Design mají evidentně dobrý hudební vkus a vědí, na koho se obrátit. Oslovit projekt Dva bylo trefou do černého. Stejně jako před lety angažovat Tomáše Dvořáka, tedy Floexe, aby složil hudbu k Machinariu a Samorostu II.

Není moc tuzemských kapel, které bych si v podobné roli dokázal představit. Dva (už) ano. Tuším, že si dvojice práci na soundtracku k PC hře užívala. Řadová alba Fonók a Hu překypují originálními nápady, hravostí a nespoutaností a rovněž akcentem na práci se zvukem, což v tuzemsku není vždy pravidlem. Botanicula poskytla manželům Kratochvílovým platformu pro realizaci nápadů, které by řadové album neuneslo. Fantazie otevřela vrátka dokořán a dala tak vzniknout pozoruhodnému dílku.

Ačkoli by se mohlo zdát, že výsledkem bude kolekce hudebních útržků a ambientních ploch, skutečnost je někde jinde. Krátké hudební motivy a útržky jsou proloženy tracky se stopáží i vizáží regulérních písní. Album tedy není pouhou zkratkovitou mozaikou, ale na mnoha místech evokuje právě řadovou nahrávku. Třeba hned úvodní Juchu (nebo v podstatě totožné Finale) můžeme považovat za chytlavý indie pop se střídmým využitím vokálu a „přírodních zvuků“. Takto prosluněných songů na albu ale mnoho nenaleznete, většinou jsou skladby o dost psychedeličtější. Botanicula je obecně elektroničtější než řadová tvorba dua, tolik se zde neprosazuje zvuk akustické kytary a klarinetu, rovněž vokály zde nevyčnívají. Řada skladeb disponuje až dětskou imaginací, což svádí k myšlence, že vedle tvoření soundtracků k počítačovým hrám jsou Dva předurčeni i ke skládání hudby pro večerníčky (viz A major for 12 frogs).

Ačkoli se obávám, že u „normální“ tvorby „kapely“ hrozí v budoucnu možné riziko vykrádání sebe sama, na Botanicule si vyzkoušeli i další možné cestičky. Ve srovnání se soundtracky Tomáše Dvořáka si ostudu rozhodně neuřízli, ba naopak. Zprávy ze zákulisí navíc hovoří i o slušném komerčním dopadu alba.

Na Botanicule vytvořili Dva hudbu na zakázku, která dokáže evokovat náladu té které části hry. Inovovali svůj sound a zároveň zůstali svým rukopisem čitelní.

Dva – Botanicula Soundtrack
23 skladeb / 49 minut

vydavatel: http://www.minorityrecords.com/