Novinky

Hudební objevy z lotyšského festivalu Positivus

Tenfold Rabbit

Nedávno vznesla estonská skupina Tenfold Rabbit na svém facebookovském profilu do pléna dotaz, jak by vlastně měl být pojmenován žánr, který hrají. Sami nabídli varianty typu energy folk, power folk, indie core či neo country, my bychom asi jednoduše řekli indie folk.

Dříve existovali pod názvem Ansambel Meelik, v září minulého roku se však rozhodli pro změnu žánru, pojetí kapely a rovnou i jména; současně též přesídlili z estonštiny na angličtinu. A nutno uznat, že změna jim svědčí. Místy se přibližují zvuku Beirut, jindy hluboký hlas charismatického zpěváka Andrese Kõppera, který kromě zpěvu střídá klavír a akordeon, evokuje Nicka Cavea. Se svou písní Oblivion se dostali do finále estonského národního výběru do Eurovision a my jen doufáme, že o nich brzy uslyšíme více i u nás.

Elizabete Balčus

Elizabete Balčus je mladá lotyšská skladatelka, klavíristka, flétnistka a zpěvačka, která kromě sólové kariéry vystupuje též s dívčí indie folkovou kapelou Sus Dongo. V listopadu loňského roku vydala své první EP Wooden Horse, které jí vysloužilo lotyšskou hudební cenu za nejlepší debut roku. Jemná, ale promyšleně spletená kostra jejích písní a taktéž zvuk harfy (na kterou sama Elizabete nehraje, byť i pro ni skládá party) vybízejí k přirovnání ElizabeteJoanně Newsom. Při skládání těží Elizabete inspiraci ze snů a přírody, dovednosti pak z její bohaté hudebně studijní historie. Klasický základ, který ve škole získala, dodává její hudbě zajímavé zabarvení, jež sama umělkyně řeší nálepkou „barokní pop“. Je nepochybné, že Elizabete Balčus má obrovský potenciál, jenž ještě zdaleka není plně využit, teď už si jen počkat na její debutové album.

Ewert and The Two Dragons

V Lotyšsku mají jako svojí srdcovou záležitost kapelu Brainstorm, v Estonsku se hvězdou podobného formátu stávají Ewert and The Two Dragons. Začínali na coverech Stinga či Radiohead, naštěstí však u nich neskončili a pozornost upoutali již prvním albem The Hills Behind The Hills v roce 2009. Zlomem však bylo jejich další album Good Man Down z roku 2011, které vyneslo Ewert and The Two Dragons na prkna pobaltských hal i zahraničních festivalů a zasloužilo se o jejich výhru v pěti kategoriích letošní Estonian Music Awards.

Hudba Ewert and The Two Dragons by se dala klasifikovat jako indie rock s folkovými kořeny, které se více projevují právě na Good Man Down. Z jejich hudby i z nich samotných čiší nakopávací pozitivní energie, zároveň je to však i dobrá volba pro rozjímavé chatové večery.

Monika Brodka

Příběh polské zpěvačky Moniky Brodky představuje happy end hudební kariéry mladičké mediální hvězdy vynesené komerční hudební soutěží Pop Idol, jejíž třetí ročník vyhrála v roce 2004. Zatímco její hudební počátky byly asi takové, jaké bychom od vítěze podobné soutěže očekávali, v roce 2010 vydala album Granda, před kterým nutno smeknout klobouk. Ačkoliv pro někoho může být polština, ve které jsou téměř všechny písně na albu nazpívané (výjimkou je jediná francouzská), zpočátku poměrně těžce stravitelnou, stojí za to se celým albem prokousat.

Energický pop-rock okořeněný elektronikou, hravý zpěv Moniky i její charakteristický hlas s krásnou barvou, se vám snadno za malou chvíli dostanou pod kůži. Nehledě na to, že na koncertech působí usměvavá a hopsající Monika Brodka neuvěřitelně mile a příjemně. V letošním roce vydané EP LAX obsahuje již písně s anglickým textemVarsovie a Dancing Shoes – zřejmě mimo jiné důsledek snahy Moniky Brodky proniknout i za hranice Polska. A my jí držíme palce, ať to vyjde.