Novinky

Letní filmová škola 2012 - Midi Lidi, En.dru a Iva Bittová

Midi Lidi mají zřejmě své snaživé léto. Po několika slabších, roztroušených vystoupeních dokázali, že fantastický koncert na Colours Of Ostrava nebyl náhoda. Již klasické řazení od Rád vařím po Pokoj včetně hitů Po startu nebo Ráno obohatili navíc o dva speciální bonusy. Aby nás trochu šokovali, zvláště ty, kteří už letošní set včetně opakovaných vtipů znají nazpaměť, zahráli Nedvědy. Zní to šíleně, ale údajně si nemůžou pomoct: "Na kameni kámen není vůbec tak špatná písnička!" Vzali kytary a začali, celí naměkko, zpívat „a po těžký noci, přijde hezký ráno“. Tematicky potom zařadili i ústřední song k dalšímu filmu z produkce Najbrta a Matonohy, singl Polski hit. O tom, jak soundtrack vznikal, vyprávěl Petr Marek po uvedení snímku v přeplněném sále Klubu Kultury. Něco málo prý vzniklo dokonce během několika minut, zcela intuitivně, a nebránili se ironii. Petr Marek to připodobňuje ke snaze Pražáků napodobit moravské lidové, podobně oni napodobovali polský pop. Vtipná nedorozumění nastávají ve chvíli, kdy se polští diváci snaží porozumět nedokonalému polskému jazyku kapely, k polomystifikační povaze filmu to ale sedí.

Mimo hlavní hudební stage, v divadelním stanu, byl uveden tuzemský unikátní solitér. Minimálně, co se talentu týče. Mladík zvaný En.dru následuje stopy zahraničních bratří, především u nás populárního Dub FX, a kouzlí se soupravou kolem tzv. loop station. A není to žádný začátečník. Jak složitý a zároveň jak zábavný může podobný multižánr být, zjistíte nejlépe naživo. Nejen, že je En.dru špičkovým beatboxerem a zpěvákem, zároveň vládne nesrovnatelným způsobem improvizací, má úchvatný cit pro změnu a dramaturgii produkce a neohraničuje se pouze drum´n´bass nebo imitací elektra, ale ochotně zabrousí i do soulu. A nadto je ještě vtipný, milý, pohotový, bystrý, nevtíravý a sebekritický. Podobná představení můžou sejít na zdlouhavost, nedotaženost nebo jednotvárnost – En.druovi nehrozí ani jedno.

Koncert Ivy Bittové bohužel tak úžasnou atmosféru neměl. Problematické větrání sálu a obrovský počet zájemců o poslech české legendy zapříčinil naprostou nedýchatelnost od samého začátku vystoupení. Mnozí tak Mír dobrovolně opouštěli již po několika skladbách a kdo vydržel, neměl lehký úkol. Vychutnat si chvílemi pouze hlasový a jindy houslový recitál uhrančivé Bittové dokázala pouze hrstka zarputilých.