Novinky

Passion Pit - Gossamer

Je snad lepší letní cédéčko než to, které právě vypustili do světa Passion Pit? Od obalu přes zpěv k hudbě a konečně k názvu desky (gossamer znamená babí léto) kouká z desky letní nálada. Zatímco většina současného electra směřuje k co nejsyrovějšímu a nejsurovějšímu elektrickému zvuku, Passion Pit zvolili jinou cestu. Mohli tak velice snadno spadnout do pankejtu průměrného popu. Nestalo se.

V době, kdy mnozí populární interpreti přicházejí s moralizačními texty, nebo naopak přihlouple naivními šlágry k tanci (nikoli už k poslechu), našli Passion Pit kompromis. Září s příjemným electropopem, kterému dodával šťávu frontmanův falsetový hlas. Zpěv, syntetické zvuky, přitažlivá melodičnost - tři ingredience, které udělaly z Passion Pit večeři v restauraci s michelinskou hvězdou, žádný hitparádový fast food. Jejich hudba působí bezstarostně, zároveň jejich texty nežvatlají jen o pěkném životě a nekonečných party.

První singl Take a Walk, který je zdařilým popovým hitem, se na Youtube objevil v polovině června. Následovaly ho skladby I'll Be Alright a Constant Conversations. Jestliže by seTake a Walk dala považovat za čistě popovou, I'll Be Alright nabitá syntetizátory by spadla rovnou do přihrádky electra a Constant Conversations zase překvapivě působí téměř soulově a je v ní cítit R'n'B. Mezi žánry ostatně bruslí celé album, propojuje je a míchá do sebe. Passion Pit moc rádi vkládají do svých písní zvuky, které by ordinérní producent do skladby nenamontoval. Ať už je to jejich klasické kvílení v pozadí nebo někdy až pohádkově znějící podkres skladby (jako v písni Love Is Greed) nebo třeba zvuk elektroniky vyhozené z pojistek a robotického hlasu (Mirrored Sea). Song Where We Belong zase působí skoro kosmicky, jako z nějaké ságy ze vzdálené galaxie, stejně jiskřivý a tajemný, navíc spojil syntetiku s houslemi. Zaujme i sotva půlminutová hříčka Two Veils To Hide My Face.Passion Pit získávají pozornost i na zdánlivě malém prostoru.

Gossamer potvrdilo, že Passion Pit jsou sázkou na jistotu v chytré populární hudbě. Dělají kvalitní a zábavné písně. Aktuální deska je co do nápaditosti srovnatelná s debutem.Passion Pit se nevyčerpali, nevložili veškerý potenciál do jednoho alba. Umějí vytvořit hit, ale taky komornější skladbu. To se cení. Splní tak sny těm, kteří chtějí skákat na tanečním parketu, stejně tak těm, kteří se chtějí zabořit do křesla a jenom poslouchat.

Pětičlenní Passion Pit se zformovali v roce 2007. Dnešní zpěvák kapely Michael Angelakoshrál v Bostonu se svým skromným repertoárem písní, jež sám vytvořil a věnoval je své tehdejší přítelkyni k Valentýnu. Setkal se se studenty bostonské Berklee College of Music a právě tehdy vznikl projekt Passion Pit. O rok později vydali EP Chunk of Change sAngelakosovými písněmi. Jednou z nich byla i přelomová Sleepyhead. Rok 2009 se stal pro Passion Pit zásadní, v obchodech se objevilo jejich první album Manners, na němž byla kromě nových skladeb nahraná i úspěšná Sleepyhead.  

Passion Pit - Gossamer
Sony, 2012
12 skladeb / 47:30