Novinky

Colours of Ostrava 2012 - den čtvrtý

Začátek čtvrtého dne se odehrával v pomalejším tempu. Poměrně chladné počasí a třídenní koncertní maraton se odrazil i na čilosti publika. Rozehřát se mohlo na pop-rockových začátečnících A Banquet (kráčejících ve šlépějích již zkušenějších a naladěnějších Charlie Straight), Voila (bohužel málo známý šansonovo-bluesový projekt pro srdcaře) nebo u medového hlasu Doroty Bárové, která sekundovala přednímu českému basákovi Jarynu Jankovi. Hledači neznámého a originálního si přišli také na své: pozvání přijala kapela vozíčkářů z Konga, Staff Benda Bilili, a hlavně polští ortodoxní rebelující R.U.T.A. - Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii aka Reakcyjna Unia Terrorystyczno-Artystowska, tzn. Utopické hnutí transcendence a anarchie aka Reakční umělecko-teroristická unie. Z punkově míšené hudby vynikají především stopy staropolských folkových nástrojů a velmi radikální texty, které hip-hopovým řízem a přísnou reflexí kárají pokřivenou realitu dneška.

Raritní je ale co do příběhu své kariéry i Fink. Od triphopového dovádění v elektronických vodách se bývalý spolupracovník Lamb či Zero 7 přehoupl do kytarového folku a bez jediného zaváhání začal z výše labelu Ninja Tunes předsedat současné mikroskupině neucajdaných a výrazných písničkářů. Co na tom, že na koncertě nepředvedl v podstatě nic, než stoprocentně odehraný materiál vybíraný ze všech tří desek? Jeho instinkt pro elektro a sample vložky do jinak tradičního melancholického skládání a zvláště pak jeho hlas na živo zavdal na hromadné uznalé pokyvování.

Za zmínku stojí i návrat starých dobrých Buty, kteří patřívali ke koloritu místního rázu. Nová deska Duperele je zatím kritiky polichocená a i z koncertní verze to vypadá na stabilní formu! Buty předvedli fantastický klip, pobavili starými i novými výmysly a mají před sebou výživnou festivalovou sezónu.

No a grandfinále Colours Of Ostrava? To doslova zachránilo celý ročník. Parov Stelar Band s novou extravagantní a vlezle přitažlivou Cleou Panther u mikrofonu naordinovali zkřehlému davu nespoutanou pařbu. Cleina vyzývavost a excelentní zpěv čeřil housovo-jazzové vlny valící se na publikum s dvojnásobnou silou a druhá největší stage se dobrovolně začala topit v electroswingu. Načež přímo navazoval hlavní okamžik dne, ne-li ročníku.Janelle Monaé – děva mnoha talentů a neodolatelné záře. Luxusní hlas ve spojení s blyštivou image, pocta zlatému soulu a explozivní show byla nejlepším možným tahem. Nikomu se pak nechtělo domů, když, tak jen proto, aby si znova pustil Janelle. Od prvních tónů kombinujících smyčce z Psycha s groovy beaty bychom pro Janelle dýchali, když předvedla i oblíbenou Jacksonovku, šli jsme do kolen. Díky, Vaše festivalová excelence!

Co bude dál? Pondělním dnem se rozběhly přípravy Colours of Ostrava 2013. Ředitelka festivalu Zlata Holušová během svého výstupu poděkovala za rekordní účast, spořádanost návštěvníků a bezproblémový průběh. Fakt, že se nikomu nic nestalo a nemuselo se zasahovat proti jakýmkoli výtržnostem, je jedním z velkých vítězství Colours. Podobně jako náročné zprovoznění neuvěřitelného kolosu Dolních Vítkovic.

Podívejte se na fotogalerii nového areálu festivalu Colours of Ostrava.

Velké proslovy o světovém unikátu sice nejsou na místě, ve velmi podobném prostředí hutí probíhá už několik let festival Tauron Nowa Muzyka v Katovicích, nicméně velikost nového areálu a novost kulis prospěla. Ztráta klidových zón a hlavně zelených ploch je sice krajně nešťastná, stejně jako struskový rozsyp na většině ploch (ať už před scénami nebo mezi nimi v průchodech, někdy šlo o zdraví), jsou to ale ty dětské nemoci, které Holušová slíbila do příště vyléčit. Je toho samozřejmě více: málo toalet, málo světel, málo rozcestníků, málo výčepů, málo programu po koncertech, protože ne všichni si chtějí dát poslední drink ve dvě a ve tři už spát…

Ale jestli organizátoři splní sliby, napraví nedostatky a zároveň doladí dramaturgii (vždycky je co vylepšovat), budou Colours of Ostrava do budoucna trvale figurovat mezi nejlepšími evropskými festivaly. Zaslouženě.

Přečtěte si repotáž z prvního dne festivalu.

Přečtěte si repotáž z druhého dne festivalu.

Přečtěte si repotáž z třetího dne festivalu.

Foto: Kryštofotí