Novinky

Díky, Pohodo, i letos to bylo skvělé!

Odpověď na otázku položenou v úvodů nemůže být jiná: standardně dobrý až výborný. Jistě, našly by se mouchy. Absence cisteren s pitnou vodou ve stanovém městečku a vůbec nedostatek pitné vody vzhledem k úmornému vedru. Špatné označení vody užitkové, která celý jeden den byla vydávána za vodu pitnou. Příšerný přístup zdravotníků k nemocným (neochota vydat obyčejnou náplast, nesdělení názvu podávaného léku, člověku s očividnou nevolností je po poskytnutí základní péče při přetrvávajících problémech uprostřed noci oznámeno, ať jede raději domů – do Česka!). Letos také festival zachvátil tajemný virus, který se šířil jak lavina a způsobil úmorné střevní potíže spoustě návštěvníků (včetně mě) v průběhu festivalu a po jeho skončení. Toto riziko však nastává všude tam, kde se dostává do kontaktu masa lidí a netřeba proto házet vinu na hlavy pořadatelů.

Všechny nedostatky jsou na Pohodě vyváženy tradičně vysokou úrovní všech služeb: dostatek fungujících teplých (v tom horku snad až příliš) sprch, poměrně čisté toalety, spousta stánku s pivem a občerstvením, bez nutnosti stát úmorné fronty ani v největší špičce, dobré zvládnutí krizové situace během bouřky, sympatičtí zřízenci festivalu, kteří v těch největších vedrech procházeli publikem během koncertů a nabízeli kelímky s vodou.

K hudebním tahákům letos patřil Lou ReedThe KooksElbow nebo Kasabian. Převaha britpopových kytarovek nalákala na festival spousty návštěvníků také ze samotných britských ostrovů. Naopak příznivci kvalitní britské elektroniky a vůbec elektronické hudby letos jen rozpačitě krčili rameny: až na pár výjimek je zde nečekalo nic lákavého a zajímavého.

Skvělé vystoupení předvedl ve čtvrtek večer Caribou s kapelou, které se vyznačovalo mistrným hudebnickým uměním a dokonalým slazením jednotlivých nástrojů. V pátek byl celý areál rozněžnělý z brilantního výkonu Elbow a vzápětí probuzen intenzivním nástupem energických Kasabian. Jen škoda, že jejich vystoupení bylo tak málo autentické, jakoby ono pověstné srdíčko nechali na pódiích v rodné Anglii. Britka s indickými kořeny, Bat for Lashes, ve stejný večer zbořila představy většiny přítomných o hranicích rozsahu lidského zpěvu.

Přečtěte si reportáž z prvního dne festivalu.

Páteční program byl o poznání zajímavější, než program sobotní, což usoudili i někteří návštěvníci a areál se s postupem sobotního dne začal mírně vyprazdňovat. Skvělé vystoupení večer předvedl Totally Enormous Extinct Dinosaurs, který rozproudil krev v žilách i těm nejznavenějším. The Kooks naservírovali standardní britpopovou večeři těm, kteří tohoto stylu po třech dnech stále neměli dost. Hip-hopoví matadoři Public Enemyzvedli "ruky hore" všem fanouškům drsného amerického rapu.

Přečtěte si reportáž z druhého dne festivalu.

Letošní Pohoda nezklamala, ani nepřekvapila. Standardně si drží vysoko nastavenou laťku, a je na každém, co z programu a z nabízených aktivit dokáže vytěžit. Příští rok bych uvítala kvalitnější elektronickou sekci, méně britpopu, jakkoli je to žánr populární a oblíbený, a méně recyklovaných hvězd z ostatních festivalů. Jinak skvěle, Pohodo, klasicky dobrá práce!

Přečtěte si reportáž ze třetího dne festivalu.

Foto: Katarina Acél