Novinky

Ryat - Totem

Během festivalové sezóny se rádo zapomíná na albové novinky, ale plně opomíjet pultovní zboží není radno. Kromě nové desky Personality Paula Rose aka Scuba nebo počinu SXLND, který má na svědomí amercký hudebník Machinedrum, se objevila také nová Fiona Apple nebo soft-noisový, minimalistický Fennesz. A samozřejmě čarodějka Ryat, celým jménem Christina Ryat z Los Angeles.

Ryat vládne uhrančivým, vzrušivým ženským hlasem, který kombinuje s estetikou industriálních rozhraní, bokeh odlesky a lehce kosmickým zvučením. Přirovnání k Björk je sice omšelé, ale nutné. Ryat má samozřejmě více poloh: na nové desce evokuje temperament Róisín Murphy,  barvou připomene Karin Dreijer Andersson (Fever Ray).

Výpravnost nové, v pořadí třetí desky, pokud počítáme debut Street Noise Orkestra i předloňské Avant Gold labelu Obvious Bandits, zve do znovuosídlených měsíčních krajin a mystických míst s éterickými bytostmi. Mezi jednotlivými básněmi je třeba se hluboce nadechnout, sugesce např. songu Footless s textem „fly fly with me“ povznáší hodně vysoko a rychle.

U Totemu se nedá mluvit o lepších a horších momentech. Teče ve vysokých kvalitativních polohách od první skladby – u každé zaujme jiná amplituda tikavého elektra, jiné triphopové smrákání nebo jiná výplň akustických drobností. Romantická kytara ve Footless pokračuje i v Invisibly Ours, downtempové aranže dovolí vzpomenout i na sladké hity Zero 7. Ryat ale neusíná, přichází tvrdě zastřená skladba Object Mob v tanečním rytmu a zase se objeví duch islandské královny, tentokrát její méně lineární práce.

Do konce alba zazní i strojové dunivé splašení a další melancholický poem, titulní závěrečná Totem pak uzavírá 150 vteřinami rozjímavých hlasů v nábožensky uctivém zpěvu s minimalistickým datlením a cvrkotem výbojek.

Podívejte se na videointerview s Ryat:

Stojí za to vynalézt čas i na starší desky, zvláště na loňské remixy Avant Gold. Mnohem prudší znění s naprosto neprostupnou houští beatů funguje s tónovou výbavou Ryat ještě hypnotičtěji. Výlet do neznáma může začít.

Ryat - Totem
Brainfeeder 2012
11 skladeb