Novinky

Bažant Pohoda 2012 ve zkratce: Den první

Mojí slovenští kamarádi celé odpoledne mluví o pudingu. Nemyslí tím však, že by měli chuť na krémový desert. Chtějí tančit na Puding Pani Elvisovej! Modrý stan Dom je narvaný k prasknutí a jeden velký dav nezdolně skáká v rytmech slovenských Beastie Boys. Začíná první koncert Festivalu Pohoda 2012.

Ti, co se nevešli, či nechtěli vejít do stanu atmosférou připomínající finskou saunu, korzují po areálu, nasávají vůni všemožných dobrot, relaxují na vyhřátém betonu letištní plochy. Kvůli této jedinečné atmosféře se na trenčínský festival lidé každoročně vrací.

Havlův Čtvrtek 

Čtvrteční večer je věnovaný Václavu Havlovi, dlouholetému příznivci festivalu. na jeho počest vystoupili rozjímaví The Plastic People of the Universe a charismatický Lou Reed. Dvě legendy undergroundu a nezávislé kultury důstojně uctívají památku jedné z nejzásadnějších osobností česko-slovenské moderní historie spolu s několika tisíci lidí přítomných na festivalu.

Před setměním začíná znepokojivě foukat a nebe se zatahuje šedivými mraky. Letní deštík by byl vítaným vysvobozením z tropických teplot, první blesky v dáli a zákulisní informace o ničivé bouťce na festivalu Rock for People, která vedla ke zrušení většiny zbývajícího čtvrtečního programu, však vnáší mezi návštěvníky lehké znepokojení.

Blesky však pohodový areál k úlevě všech obcházejí a z nebe se spouští krátký, ovšem o to intenzivnější déšť. The Asteroids Galaxy Tour dávají na nepřízeň počasí zapomenout a jejich energie rozproudí dav v modrém stanu.

První večer pro mě uzavírá kanaďan Caribou se svojí psychadelickou diskotékou. Po vlažném začátku, způsobeným i špatným nazvučením pódia (tenhle pán matematik si vyžaduje matematicky přesné ozvučení) se jeho koncertní vystoupení strhlo ve velkolepou oslavu hudby a léta. Předposlední Odessa musela roztančit skutečně všechny a závěrečná Sun jakoby znamenala předpověď počasí pro další den. Sun. Sun. Sun.

Pátek, den druhý = Tata Bojs, Two Door Cinema Club, The Heavy, Submotion Orchestra, Elbow, Bat for Lashes, Eskmo, Orbital, Emika a spoustu dalšího. Člověk by se musel rozkouskovat, aby stihl všechno, co stihnout chce. Prostě klasická Pohoda!

Podrobnou reportáž očekávejte po skončení festivalu.

foto: Katarian Acél