Novinky

Světluška postavila Kavárnu POTMĚ na kola a míří k Vám!

Prvními pasažéry na palubě bude 8 osobností, přátel Světlušky: patronka Aneta Langerová, Hana Maciuchová, Tomáš Klus, Klára Issová, Pavel Nový, Ondřej Brzobohatý, Anna Polívková, Lucie Výborná.

Na palubě autobusu uvidíte svět novýma očima. Stačí se nechat vést a důvěřovat těm, kteří jsou s tmou dokonale sžití. Sehraný tým nevidomých kavárníků Vás usadí do jednoho z šesti kupé a dříve, než Vám donesou černou kávu, můžete objevovat organické, ladné tvary prostoru, ve kterém se nacházíte. Každé kupé je očalouněno materiálem s jinou strukturou, aby podněcovala Vaši fantazii. Orientace v černočerném prostoru je možná jen po hmatu. Brzy však objevíte, že svět pod rouškou tmy může být nečekaně laskavý, plný vjemů, pocitů, inspirace," uvedla Martina Kaderková, ředitelka NF ČRo.

Již brzy můžete nastoupit:
10. 7., 12:00 Praha, Ovocný trh
13. - 15. 7. Ostrava, OC Nová Karolina
27. - 29. 7. Uherské Hradiště, Letní filmová škola
25. - 26. 8. Praha, Zoo
9. - 12. 9. Brno, Malinovského náměstí
14. - 16. 9. Jičín, Festival Jičín - město pohádky
25. 9. Říčany, Masarykovo náměstí
29. - 30. 9. Hradec Králové
6. - 7. 10. Písek, Film Festival

Návrh a projekt interiéru vestavby do autobusu zcela zdarma zpracovalo renomované architektonické studio pha. Samotnou realizaci pak provedla firma Bomita s.r.o. v čele s panem Bohumilem Kročilem. „Byli jsme již před 3/4 rokem vyzváni, zda bychom neměli zájem architektonicky zpracovat interiér autobusu a vestavět do něho zcela nový provoz - kavárnu, navíc známou Kavárnu POTMĚ. Úkol se nám zdál natolik zajímavý a my máme výzvy tohoto typu rádi, že jsme nakonec kývli. Snažili jsme se o vytvoření zcela neotřelého a tudíž pro diváka i překvapujícího nového světa, který má jednu zásadní ambici, schopnost orientovat se v prostoru zahaleném zcela do tmy pouze podle hmatu," říká Marek Deyl, společník studia pha a dodává: "Interiér autobusu byl přes svou složitost proměněn k nepoznání. Tam, kde host tuší známý interiér autobusu MHD, překvapí ho křivolaký povrch stěn se kterými je neustále v kontaktu," říká architekt Marek Deyl. 

Světluščí Kavárna POTMĚ na kolech. Před několika lety jen jako sen a za pár dní už to bude realita. Je to jedna z důležitých met, kterých Světluška dosáhla, a to samozřejmě za neuvěřitelné pomoci všech dárců a dobrovolníků. Věřím, že si ten moment, kdy pustíme autobus poprvé do světa, opravdu vychutnáme. Přeju autobusu a jeho kavárníkům, aby na cestách potkali milé lidi, kteří se rádi na chvíli ponoří do světa, který není tak černý jak se zdá. Třeba malá Natálka viděla v kavárně hejno barevných ryb, co uvidíte Vy?" zaznělo od Anety Langerové, patronky Světlušky.