Novinky

Please The Trees a Elpida mají klip k české písni

Píseň je zhudebněním českého překladu básně anglického básníka přelomu 18. a 19. století Williama Blakea. Intimní atmosféru Písně v klipu umocňuje příroda Brdské vrchoviny a tajemný příběh starého muže. Filmového ztvárnění se mistrně zhostil režisér Jan Pavlacký.

Píseň je první společně natočenou skladbou Please The Trees a sboru Elpida a stejně jako další tři skladby vznikla speciálně pro tento hudební projekt, v první polovině července vyjdou písně i na EP.

Jak jsi navázal spolupráci s všeobecně prospěšnou společností Elpida? Původně krátkodobý projekt živě pokračuje.
Dostal jsem se k tomu asi před dvěma roky, kdy mě oslovili, abych se stal jednou z tváří  kampaně Mluvme o stáří. Elpida se snaží měnit vnímání seniorů a jejich pozici ve společnosti. Cílem celé kampaně bylo ukázat, že staří lidé nejsou jenom pasivní a že je nemusíme odstavovat na druhou kolej jen proto, že už nejsou v produktivním věku. Upozorňovalo se na to, že mají taky svůj smysl života a že je třeba se k nim nějak postavit, ne je přehlížet.

S radostí jsem do toho šel, neb mě myšlenka oslovila, ale říkal jsem si, proč bych se měl jen producírovat na nějakých fotkách? Chtěl jsem se ve věci nějak angažovat. A tak jsme si vymysleli, že bychom v rámci jejich programu, kde dělají třeba i jazykové kurzy nebo kurzy práce s PC, mohli sestavit sbor, zkoušet písničky a pak s PTT udělat koncert. Přihlásilo se asi 20 lidí, vedení sboru se ujala Zuzana Seibertová, studentka VŠMU v Bratislavě a nazkoušeli jsme ty naše písničky, které mají aranže pro sbor. První výstup proběhl před rokem, na jaře, v kostele sv. Šimona a Judy tady v Praze. Naše pozvání tehdá přijal i zpěvák Pavel Bobek a bylo to skvělé. Navrhl jsem proto, abychom šli ještě dál. Jestli je to celorepubliková kampaň, proč bychom nemohli jezdit po klubech? Sestavili jsme turné v 6 městech koncertech a z nenadání ty paní, dámy 65-75 let, jezdí s rockovou kapelou po klubech.  Až v průběhu turné jsme se začali vzájemně sbližovat, bylo to koncert od koncertu euforičtější a tím se nám prakticky daří naplňovat podstatu celé věci.

Aby myšlenka pronikla hlouběji do společnosti vymysleli jsme, že bychom měli společně natočit nahrávku, singl, jednu, dvě písně. A tady se logicky nabídlo, že půjde o singl v češtině. Krásně se to sešlo - letos je Evropský rok aktivního stárnutí, takže všechno logicky zapadá. Chystáme i spot a o projektu připravujeme dokument pro Fokus pro ČT. Projekt myslím ovlivňuje životy všech zúčastněných, prakticky je, myslím, doslova mění k lepšímu a to by měl dokument zachytit. Od skončení prvního turné už jsme jako rodina. Zkoušíme každý pátek, se všemi si tykám a najednou jsou všechny jako moje babičky. Některé chodí i na koncerty, kde nezpívají. Teď to získalo díky češtině navíc nový rozměr, který předtím nesrozumitelná angličtina neumožňovala. Vždycky jsem dámám zhruba překládal o čem ta která věc je a oni na to vždycky: „No to nám snad ani nepřekládej!“. Najednou tomu bezprostředně rozumějí, a když jsem jim to hrál poprvé, na konci jedna plakala. Spolupráce mě maximálně naplňuje a přijde mi to krásné.

Podívejte se na videoklip ke skladbě Píseň:

Please The Trees s Elpidou můžete vidět na mnoha festivalech.
3. 7. – Rock for People, Youtube Stage, Festival Park, HRADEC KRÁLOVÉ
13. 7. – Colours of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, OSTRAVA
11. 8. – Open Air Festival, Panenský Týnec 

Pro více informací sledujte Facebook společnosti Elpidia.